Po lesních cestách i necestách se vydali v sobotu účastníci prvního Žabího běhu na odhadnutý čas, který organizovalo Muzeum přírody Český ráj. Na startovní čáře u vstupu do Prachovských skal stanulo 15 závodníků. Jejich úkolem bylo nejdříve odhadnout čas, za který trasu dlouhou 7 nebo 2 kilometry absolvují. Nevyhrál ten, kdo byl v cíli první, ale kdo byl nejblíž časovému odhadu.

Trasa

Vyznačená trasa vedla přes Brada, hráz Jinolických rybníků zpět na Prachov. Nejkratší čas byl odhadnut na 27 minut, nejdelší 133 minuty.  

Účastníci se mohli po trati pohybovat libovolně – běžet, skákat, jít volným krokem. Nesměli mít s sebou hodinky nebo jinou časomíru, jinak byli diskvalifikováni. „Nejde nám o trhání rekordů, spíš o to, aby turisté odhadli své možnosti, zvolili správné tempo, správně načasovali přesun jako žáby, když migrují na jaře k vodě nebo v zimě do úkrytů,“ vysvětluje jedna z pořadatelek akce Marcela Šanderová.

Termín

Doplňuje, že termín byl zvolen kvůli svátku sv. Řehoře (12. 3.), kdy se začínají probouzet žáby i celá příroda. Turistka ze Sobotky, která vzala do Prachovských skal manžela i dceru, uvedla: „Je hezky, a tak jsme chtěli vyrazit do přírody, akci jsme objevili na internetu.“

Žabí běh vyhrál Tomáš Němec z Mladé Boleslavi s časem 37 minut 12 vteřin. Spletl se v odhadu o dvě vteřiny. Druhý skončil Jičíňák Petr Soukup (rozdíl 18 vteřin) a třetí Miloš Němec z Prahy ( 23 vteřin).