Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z historie soutěže mariášníků

Podhorní Újezd - Seznamte se se stručnou historií mariášových turnajů.

28.2.2008
SDÍLEJ:

Ze 37. ročníku turnaje v křížovém mariáši v Podhorním Újezdu - Memoriálu Josefa Maška.Foto: Miloš Adam

V roce 1969 turnaj založili místní hraví příznivci této karetní hry. Za všechny by bylo možno jmenovat pány Ulrycha, Šepse, Oborníka, Němečka a zejména Maška. Chtěli strávit alespoň jeden den za rok v příjemné společnosti se svými kamarády, kteří mají stejného koníčka. Aby tato setkání měla nějaký řád a soutěživost, stanovili k tomu pravidla hry, organizaci dne a určitý řád. Takovou nepsanou zásadou při založení turnaje bylo ono olympijské (a je doposud), že není důležité zvítězit, ale strávit při hře příjemné chvilky se svými kamarády.


Hraje se mariáš křížový, pouze v barvě červené. Turnaj se hraje s předem daným počtem hráčů (nejčastěji 24), kteří se ve čtveřicích spolu utkávají v šesti kolech dle předem daného rozlosování, a to zaručuje, že stejní hráči se spolu během turnaje neutkají dvakrát. Hrací doba každého kola je 60 minut. Umístění hráčů v jednotlivých kolech je dáno jejich finančním zůstatkem po skončení každého kola. Celkový výsledek určí součet finančních zůstatků po všech šesti kolech každého hráče.


Hráči před zahájením turnaje skládají startovné (nyní 200 Kč) a odevzdávají ceny do turnaje, které si na konci dne rozdělí dle konečného pořadí. Součástí oficiálního zahajovacího ceremoniálu je slavnostní slib všech hráčů, rozhodčích a organizátorů. V průběhu dne mohou účastníci obdržet tzv. trestné body, které jsou na konci turnaje finančně „ohodnoceny“ ředitelstvím turnaje.


Účastníkem turnaje se může stát pouze ten, koho doporučí někdo ze stávajících hráčů, rozhodčích nebo organizátorů. Tento nový uchazeč prochází při slavnostním zahajování turnaje nováčkovským křestem, spočívajícím ve správném zodpovězení odborných otázek z mariáše a z jeho historie. Následně obdrží certifikát, který mu téměř automaticky zajišťuje pozvání do dalších ročníků.

Místa konání

Turnaj se konal od r. 1969 téměř výhradně v restauraci na Brdíku v Podhorním Újezdě. Výjimkou byly 10. ročník v r. 1978 a pak v r. 1985, které proběhly v jídelně místního JZD. Poslední tři ročníky se turnaj koná v bistru Pod skálou v Podhorním Újezdě. V letech 1982 a 1984 se turnaj z pietních důvodů nekonal.


Prokazatelná historická statistika říká, že turnaje se od r. 1985 do loňska zúčastnilo 72 hráčů. Hráčem s nejvyšším počtem účastí je Jaroslav Hrnčíř z Mlázovic (jeden z hlavních sponzorů turnaje), který se letos turnaje účastní již po pětadvacáté. Do r. 2003 se hrál mariáš dvacetníkový, od r. 2004, v důsledku zrušení dvacetihaléřových mincí, se hraje mariáš korunový. Výsledek je stejný, jen to znamená vyšší výhry a vyšší prohry. Prvním vítězem turnaje se stal Miroslav Šeps z Ostroměře. Jediný hráč, který turnaj vyhrál čtyřikrát, je František Rohlík z Ostroměře. Jeden hráč vyhrál turnaj třikrát a 9 hráčů se z vítězství radovalo dvakrát.


Nynější podoba turnaje již zdaleka není výsadou pouze místních aktérů nebo hráčů z blízkého okolí. Na soutěž přijíždějí hráči z Prahy, Liberce, Hradce Králové a dalších míst. Již řadu let se organizátorům daří pořádat finančně vyrovnané turnaje, které umožňují, aby si každý ze zúčastněných odnášel domů upomínkový dárek na účast v této soutěži. Letos to je kovový zápisníček a vizitkář. Další letošní novinkou je promítání fotografií a záznamů z kronik z historie turnaje.

Nejstarší turnaj?

Protože se pravděpodobně jedná o nejstarší pravidelně konaný turnaj v mariáši v České republice (nemáme žádnou zprávu o déle trvajícím turnaji), je to pro organizátory závazek a zároveň výzva, aby navázali na činnost svých předchůdců a tuto tradici nejenom udržovali, ale i nápaditě rozvíjeli. Miloš Adam

28.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výsadba u MŠ Na Habru Hořice

Děti si u školky vysázely stromečky

Ilustrační foto

TIP LIGA: Devátým vítězem Pavel Fikar

Orientační běžci závodili za „babího léta“

Jičín - V sobotu se orientační běžci sešli u Kostelecké Lhoty (800 běžců) při třináctém závodě Východočeského žebříčku.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Jde to s Galerií plastik z kopce?

Hořice - Na budově hořické Galerii plastik se viditelně podepisuje zub času. Uvnitř však vane svěží vítr, který přinesla nová koncepce. 

Děti si upekly svůj chleba

Jičínsko - Děti z novopackého Biosu uctily úterní svátek chleba jeho výrobou. Ve Žďáru u Duczynnských si zkusily celý výrobní proces i s ochutnávkou. Chleba byl vždy symbolem šťastného života, zajištění existence rodiny, bezpečného vstupu do období, kdy příroda spí a jejích darů je poskrovnu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení