VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neuvěřitelný Kopkův příběh ze závodu na Aljašce

Lázně Bělohrad - Seznamte se s obdivuhodným výkonem jednoho sportovce.

27.2.2008
SDÍLEJ:

Jan Kopka.Foto: Míla Pour

Zajímavé, velice emotivní a téměř dvouhodinové vyprávění, doprovázené promítanými snímky jabloneckého bikera a vítěze nejtěžšího cyklistického závodu planety Jana Kopky, v kulturním sále bělohradských Anenských slatinných lázní vyslechli nejen klienti léčící se v lázních spolu příznivci cyklistiky z lázeňského města, ale nechyběli ani fandové tohoto sportu z Nové Paky a z dalších míst.


Tento obdivuhodný biker, věnující se extrémním závodům převážně transkontinentálního charakteru, získal 4. místo na australské Crocodile Trophy, 3. místo na Great Divide Race, což je závod na horských kolech z Kanady do Mexika divočinou Skalistých hor, a dokonce zvítězil i v nejdrsnějším bikovém nonstop závodu planety Iditarod Trail Invitational napříč zmrzlou Aljaškou.


Když o tomto závodě, který se jezdí přes Aljašku uprostřed zimy při teplotě -40 °C, někdy ještě o 20 ° C nižší, mimo civilizaci, bez zabezpečení, bez možnosti, že by zbloudilého závodníka v případě nouze někdo hledal, vypravoval a vše dokumentoval snímky, z nichž bylo možno vyčíst nejen krásu tamní krajiny, ale i její drsnost a těžké podmínky, vzbuzoval v přítomných velký obdiv k tomuto nadlidskému výkonu.

Začátky

„S cyklistikou jsem začínal jako silničář, potom jsem přešel na horská kola, až jsem se později dostal k extrémním závodům. Když při australském Crocodile Trophy jsem slyšel o závodě Aljaškou vyprávět Pata Norwila, který tento závod absolvoval již asi sedmkrát, začal jsem o tomto dobrodružství přemýšlet. Nejprve jsem si sice říkal, že nejsem sebevrah, protože tento závod není o cyklistice, ale o tom, komu se tam podaří přežít a komu ne, o tom, kdo bude mít štěstí a kdo ne. Podvědomě jsem na tento závod ale stále myslel, a myšlenka si to zkusit mě čím dále více přitahovala. Najednou po třech letech jsem věděl, že tam chci jet, že jsem na to psychicky připravený,“ tato slova slyšeli v úvodu besedy návštěvníci kulturního sálu z úst hrdiny, který tuto 1860 km dlouhou trasu absolvoval.


Dále během emotivně hororového zážitku pro přítomné protagonista večera osvětlil vznik tohoto světově proslulého závodu: “Závod má své historické kořeny před sto lety, kdy na západě Aljašky vypukla epidemie záškrtu a uprostřed zimy nebyla jiná možnost, jak do těchto míst dostat séra proti této nemoci, na kterou místní indiáni a Eskymáci začali umírat. Naštěstí se našlo deset odvážlivců, kteří se psími spřeženími dokázali napříč Aljaškou k nemocným léky dopravit a tak je zachránit. Na počest těchto odvážných lidí se jezdí od osmdesátých let minulého století tento závod, a to nejen psích spřežení, ale v jeho novodobé historii soutěží mezi sebou, a zvláště s neuvěřitelně těžkými podmínkami, i cyklisté na bajku, chodci a běžci na lyžích. Ale až v roce 2000 se tento závod konal v dnešní podobě, to je v délce trasy 1860 metrů, protože dříve se jezdil na kratší trati.“

Světový závod

Poté se při komentování jednotlivých promítaných záběrů z jednotlivých tras závodu přítomní dozvídali o záludnostech tohoto nejtěžšího světového nonstop závodu. Na snímcích viděli těžké podmínky v mrazivé tundře při stálém silném větru, kdy soutěžící překonávali zamrzlé říčky a potoky, ke konci trasy i zálivy Beringova moře, ve kterých občas led nevydržel a účastník závodu se propadl do vody. Okamžitě byl obalen ledovým krunýřem a jedině za pomoci dalšího soutěžícího byl schopen se dostat do některých obydlených nebo i neobydlených osad, kterých bylo na trase minimum.

Ve všech situacích si účastníci musí vždy poradit sami, jen výjimečně mohou požádat o pomoc indiány a Eskymáky v řídce rozložených osadách kolem trasy závodu. Do třech těchto obydlených osad si závodníci předem poslali balíčky s potravou a dalšími potřebnými věcmi. Nebezpečím bylo nejen zabloudění, ale i losi a vlci, se kterými se mohli na trati potkat. Aby alespoň trochu obnovili síly a byli schopni dále pokračovat v závodě, tak přespávali v osadách, které nebyly vždy obydleny, ale i bivakovali ve spacácích přímo v terénu.


Na loňský závod vyjelo 36 cyklistů. Jan Kopka se držel od začátku mezi předními jezdci. S jednotlivými kilometry se počet postupně snižoval o odpadávající cyklisty nebo o ty, kteří závodili na kratší trase. Několik stovek kilometrů před cílem již jeli pouze tři – Jan Kopka, Američan Joseph Dandee a Japonec Masara, který do cíle již nedojel. S velkým náskokem před Američanem dojel za 23 dní, 2 hodiny a 42 minut do cíle jako první Čech Jan Kopka, který tak zůstal pouze jeden den za rekordem této 1860 km dlouhé trati. Smůla naštěstí potkala našeho hrdinu až 20 mil (32 km) před cílem, kdy mu praskla pravá klika na jeho bajku, a tak ve zbývající trase šlapal pouze do jednoho pedálu.


Velký zájem mezi přítomnými byl i o knížku Ve spárech Aljašky s podpisem autora, ve které Jan Kopka líčí podrobnosti tohoto nejtěžšího závodu naší planety. (Míla Pour)

27.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Potravinářství - Potravinářství Pekař 14 000 Kč

Pekaři PEKAŘ/-KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PEKAŘ/-KA, V případě zájmu pište na e-mail jakubskana@seznam.cz nebo volejte na tel.: 728 304 886 v době od 6:00-10:00 a 18:00-20:00 nebo se dostavte do Pekárny Vidonice, Pecka., Požadujme: samostatnost, spolehlivost, osobu z blízkého okolí do 10 km., Pozice je vhodná pro absolventy.. Pracoviště: Ondřej varadi, 507 82 Pecka. Informace: Jakubská, +420 728 304 886.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 25 000 Kč

Ostatní všeobecné sestry se specializací Neurologická sestra do ambulance ONJC a.s.. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme: Sestru na do ambulance neurologické odd. Jičín, , Písemné žádosti s profesním životopisem posílejte na personální oddělení Oblastní nemocnice Jičín a.s., se sídlem Bolzanova 512, 506 01 Jičín, nebo email personal@nemjc.cz, , Nabízíme: , - jednosměnný provoz,, - práci na akreditovaném pracovišti,, - adekvátní pracovní a platové podmínky,, - pracovní poměr na dobu neurčitou,, - plný nebo částečný úvazek dle dohody,, - týden dovolené navíc,, - podporu profesního růstu, vzdělávání,, - možnost ubytování,, - dotované stravování,, - velice výhodné benefitní tarify pro zaměstnance a jejich rodiny,, - až 2.000,- ročně na sport, kulturu apod., - příspěvek na důchodové nebo životní pojištění až 600,- Kč/měs.,, - možnost mimořádných odměn., , Požadavky:, - odpovídající vzdělání dle zákona č. 96/2004 Sb.,, - zdravotní způsobilost a bezúhonnost. Pracoviště: Oblastní nemocnice jičín a.s. - interní odd., Bolzanova, č.p. 512, 506 01 Jičín 1. Informace: , .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 12 500 Kč

Páječi PÁJEČI/-ČKY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: PÁJEČI/-ČKY - pracoviště Jičín., V případě zájmu pište na e-mail: eq.expertquality@gmail.com, bližší informace od 10:00 - 15:00 hod na tel.: +420 792 312 709 Ing. Sojma., Požadujeme dobrý zrak, pečlivost. Jedná se o pájení drátu cívky pro kondenzátory, nevyloučeno hlučné prostředí. Pro přijetí bude rozhodující výsledek testu zručnosti., Nabízíme stravenky, vzdělávací program, vhodné pro občany EU i cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Eq - expert quality s.r.o. - jičín, Průmyslová, č.p. 1110, 506 01 Jičín 1. Informace: Ivan Sojma, +420 792 312 709.

Výroba - Výroba Tiskaři 15 500 Kč

Pracovníci přípravy tisku DĚLNÍK/DĚLNICE-TAMPOPRINT. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jedná se o práci na středisku, kde se tiskne logo na výrobky. Zkušenosti s touto prací výhodou.Možnost smlouvy na dobu neurčitou, stravování/stravenky zdarma, týdenní parcovní doba 37,5 hod, zaměstnanecké slevy na výrobky Vileda, 5 dnů dovolené navíc, , Kontakt e-mailem: eva.tizkova@fhp-ww.com, Osobní pohovory úterý a čtvrtek od 12:30 do 13:30. hod- NE V JINÝ TERMÍN!. Pracoviště: Freudenberg home a cleaning solutions s.r.o., závod lázně bělohrad, 507 81 Lázně Bělohrad. Informace: Eva Tížková, +420 493 760 514.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítání jara v Hořicích
24

Vítání jara v Hořicích. Tradice vzešlá z undergroundu se stále těší oblibě

Tradiční jarmark připomněl, že jsou Velikonoce za dveřmi
10

Tradiční jarmark připomněl, že jsou Velikonoce za dveřmi

Dobrodružná Noc s Andersenem. Děti přespaly v knihovně

Nová Paka - Tradiční březnovou knihovnickou akcí je Noc s Andersenem. Novopacká knihovna se projektu na podporu dětského čtenářství účastní od jeho vzniku, a tak místní děti dostaly příležitost prožít nevšední dobrodružství již po osmnácté.

Malí školáci recitovali v Libuni

Libuň - V místní sokolovně se uskutečnil první ročník recitační soutěže Libuňská básnička. Zúčastnili se všichni žáci prvního stupně místní základní školy. Pořadí posuzovala tříčlenná porota.

Platí úplný zákaz vstupu do lesů

Hořicko - Město Hořice zpřísnilo vyhlášku, kterou byl původně povolený vstup pouze na lesní komunikace.

Bělohrad si konečně na jaře zahraje

Jičínsko - Konečně se v krajském přeboru dostane i na Bělohrad. Ten úvodní dvě utkání jarní části soutěže neodehrál kvůli špatnému terénu neodehrál.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT