Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neuvěřitelný Kopkův příběh ze závodu na Aljašce

Lázně Bělohrad - Seznamte se s obdivuhodným výkonem jednoho sportovce.

27.2.2008
SDÍLEJ:

Jan Kopka.Foto: Míla Pour

Zajímavé, velice emotivní a téměř dvouhodinové vyprávění, doprovázené promítanými snímky jabloneckého bikera a vítěze nejtěžšího cyklistického závodu planety Jana Kopky, v kulturním sále bělohradských Anenských slatinných lázní vyslechli nejen klienti léčící se v lázních spolu příznivci cyklistiky z lázeňského města, ale nechyběli ani fandové tohoto sportu z Nové Paky a z dalších míst.


Tento obdivuhodný biker, věnující se extrémním závodům převážně transkontinentálního charakteru, získal 4. místo na australské Crocodile Trophy, 3. místo na Great Divide Race, což je závod na horských kolech z Kanady do Mexika divočinou Skalistých hor, a dokonce zvítězil i v nejdrsnějším bikovém nonstop závodu planety Iditarod Trail Invitational napříč zmrzlou Aljaškou.


Když o tomto závodě, který se jezdí přes Aljašku uprostřed zimy při teplotě -40 °C, někdy ještě o 20 ° C nižší, mimo civilizaci, bez zabezpečení, bez možnosti, že by zbloudilého závodníka v případě nouze někdo hledal, vypravoval a vše dokumentoval snímky, z nichž bylo možno vyčíst nejen krásu tamní krajiny, ale i její drsnost a těžké podmínky, vzbuzoval v přítomných velký obdiv k tomuto nadlidskému výkonu.

Začátky

„S cyklistikou jsem začínal jako silničář, potom jsem přešel na horská kola, až jsem se později dostal k extrémním závodům. Když při australském Crocodile Trophy jsem slyšel o závodě Aljaškou vyprávět Pata Norwila, který tento závod absolvoval již asi sedmkrát, začal jsem o tomto dobrodružství přemýšlet. Nejprve jsem si sice říkal, že nejsem sebevrah, protože tento závod není o cyklistice, ale o tom, komu se tam podaří přežít a komu ne, o tom, kdo bude mít štěstí a kdo ne. Podvědomě jsem na tento závod ale stále myslel, a myšlenka si to zkusit mě čím dále více přitahovala. Najednou po třech letech jsem věděl, že tam chci jet, že jsem na to psychicky připravený,“ tato slova slyšeli v úvodu besedy návštěvníci kulturního sálu z úst hrdiny, který tuto 1860 km dlouhou trasu absolvoval.


Dále během emotivně hororového zážitku pro přítomné protagonista večera osvětlil vznik tohoto světově proslulého závodu: “Závod má své historické kořeny před sto lety, kdy na západě Aljašky vypukla epidemie záškrtu a uprostřed zimy nebyla jiná možnost, jak do těchto míst dostat séra proti této nemoci, na kterou místní indiáni a Eskymáci začali umírat. Naštěstí se našlo deset odvážlivců, kteří se psími spřeženími dokázali napříč Aljaškou k nemocným léky dopravit a tak je zachránit. Na počest těchto odvážných lidí se jezdí od osmdesátých let minulého století tento závod, a to nejen psích spřežení, ale v jeho novodobé historii soutěží mezi sebou, a zvláště s neuvěřitelně těžkými podmínkami, i cyklisté na bajku, chodci a běžci na lyžích. Ale až v roce 2000 se tento závod konal v dnešní podobě, to je v délce trasy 1860 metrů, protože dříve se jezdil na kratší trati.“

Světový závod

Poté se při komentování jednotlivých promítaných záběrů z jednotlivých tras závodu přítomní dozvídali o záludnostech tohoto nejtěžšího světového nonstop závodu. Na snímcích viděli těžké podmínky v mrazivé tundře při stálém silném větru, kdy soutěžící překonávali zamrzlé říčky a potoky, ke konci trasy i zálivy Beringova moře, ve kterých občas led nevydržel a účastník závodu se propadl do vody. Okamžitě byl obalen ledovým krunýřem a jedině za pomoci dalšího soutěžícího byl schopen se dostat do některých obydlených nebo i neobydlených osad, kterých bylo na trase minimum.

Ve všech situacích si účastníci musí vždy poradit sami, jen výjimečně mohou požádat o pomoc indiány a Eskymáky v řídce rozložených osadách kolem trasy závodu. Do třech těchto obydlených osad si závodníci předem poslali balíčky s potravou a dalšími potřebnými věcmi. Nebezpečím bylo nejen zabloudění, ale i losi a vlci, se kterými se mohli na trati potkat. Aby alespoň trochu obnovili síly a byli schopni dále pokračovat v závodě, tak přespávali v osadách, které nebyly vždy obydleny, ale i bivakovali ve spacácích přímo v terénu.


Na loňský závod vyjelo 36 cyklistů. Jan Kopka se držel od začátku mezi předními jezdci. S jednotlivými kilometry se počet postupně snižoval o odpadávající cyklisty nebo o ty, kteří závodili na kratší trase. Několik stovek kilometrů před cílem již jeli pouze tři – Jan Kopka, Američan Joseph Dandee a Japonec Masara, který do cíle již nedojel. S velkým náskokem před Američanem dojel za 23 dní, 2 hodiny a 42 minut do cíle jako první Čech Jan Kopka, který tak zůstal pouze jeden den za rekordem této 1860 km dlouhé trati. Smůla naštěstí potkala našeho hrdinu až 20 mil (32 km) před cílem, kdy mu praskla pravá klika na jeho bajku, a tak ve zbývající trase šlapal pouze do jednoho pedálu.


Velký zájem mezi přítomnými byl i o knížku Ve spárech Aljašky s podpisem autora, ve které Jan Kopka líčí podrobnosti tohoto nejtěžšího závodu naší planety. (Míla Pour)

27.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výsadba u MŠ Na Habru Hořice

Děti si u školky vysázely stromečky

Ilustrační foto

TIP LIGA: Devátým vítězem Pavel Fikar

Orientační běžci závodili za „babího léta“

Jičín - V sobotu se orientační běžci sešli u Kostelecké Lhoty (800 běžců) při třináctém závodě Východočeského žebříčku.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Jde to s Galerií plastik z kopce?

Hořice - Na budově hořické Galerii plastik se viditelně podepisuje zub času. Uvnitř však vane svěží vítr, který přinesla nová koncepce. 

Děti si upekly svůj chleba

Jičínsko - Děti z novopackého Biosu uctily úterní svátek chleba jeho výrobou. Ve Žďáru u Duczynnských si zkusily celý výrobní proces i s ochutnávkou. Chleba byl vždy symbolem šťastného života, zajištění existence rodiny, bezpečného vstupu do období, kdy příroda spí a jejích darů je poskrovnu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení