Začátek letošního roku příliš nevyšel, podepsalo se počasí…
První dva plánované závody mistrovství republiky v motosköjerinku a závod automobilů Novopacká kudla jsme tak zvaně „odpískali“. Paradoxem je, že v termínu, kdy se měly konat, tak sníh byl, ale v době definitivního rozhodnutí byly podmínky velice nepříznivé.

Vraťme se ještě k loňské sezoně. Akcí zde bylo požehnaně.

K vrcholům autokrosové sezony patří samozřejmě po řadu let závod zařazený do mistrovství Evropy a dalším významným závodem je domácí šampionát. Nesmíme ale zapomínat ani na motokrosové závody, které se odehrávají na vedlejší trati a podle ohlasu jezdců i diváků se do Štikovské rokle motokros navrátil již v plné síle.

Nebudu daleko od pravdy když řeknu, že Vás těší kladné hodnocení evropského závodu.
Určitě, neboť to je největší poděkování všem těm, kteří se na přípravách a samotném uskutečnění podílejí. A jsou to dohromady stovky lidí. Samotný pozorovatel vloni zařadil Paku na šestou pozici. Při součtu bodů hodocení pozorovatele, sportovních komisařů a jezdců poskočil novopacký závod na první místo. Je to pro nás hodně zavazující.

Vloni bylo největší novinkou přemostění trati, které umožnilo divákům lepší a bezpečný pohyb mezi diváckými sektory, v případě nouze i možnost průjezdu záchranného vozu. Co se chystá letos?
Tak především podél trati nad ředitelnou bylo kvůli bezpečnosti instalováno několik metrů „FIA plotu“, tj. plotu s ocelovými lany a silnějším drátem do výšky tří metrů. Změn se dočkalo i depo, kde došlo k rozšíření parkovací plochy, přemístění buňky vedoucího depa, zřízení stanoviště lékaře a v neposlední řadě došlo i ke zdokonalení rozvodů elektřiny. Chystáme ještě osvětlení pomocného depa, kde mají své útočiště při ME jezdci junior buggy.

Ještě než se bude ve Štikovské rokli závodit, sejdou se zde činovníci.
Je to tradiční školení činovníků a traťových komisařů off roadových závodů z celé republiky. Jeden den to jsou ředitelé, sportovní komisaři a bezpečnostní technici, druhý den k nim přibudou traťoví komisaři. Celkem to představuje stovku lidí.

Měsíc na to se již ve Štikovské rokli roztočí kola závodních aut a motocyklů.
A letos závodní sezonu zahájí právě motokrosaři, kteří zde pojedou závody ve vypsaných kubaturách již 12. dubna. Následovat bude v polovině května (15. – 17. 5.) mezinárodní mistrovství republiky v autokrosu. Týden po něm se pojede závod Hobby autokrosu Kosice.

Evropský závod si i pro letošek zachoval svůj tradiční termín.
Jedeme opět na začátku července (4. a 5.) a letos termín nekoliduje s žádnou větší motoristickou akcí ani ve vzdáleném okolí. Rally Bohemia, která se s námi mnoho let křížila, jede až na podzim. Zhruba na polovinu června plánujeme k závodu mistrovství Evropy tiskovou konferenci s představením všech novinek i předpokládaného startovního pole. Záštitu nad závodem převzal hejtman Královéhradeckého kraje Bc. Lubomír Franc.

V termínové listině závodů v Nové Pace se objevují i další akce.
Především chci upozornit na mistrovství republiky družstev středisek motoristického sportu v motokrosu 12. července. O týden později se zde pojede tzv. Fichtcup motocyklů Jawa 50. Ve druhé polovině srpna závod amatérského mistrovství republiky v autokrosu za účasti domácích jezdců i závodníků z Německa a Nizozemska. V září (12. a 13.) závod seriálu hobby autokrosu z Německa. V říjnu nebude chybět maratón družstev v motokrosu a tradiční zavírání trati.

Co říci na závěr.
Chtěl bych pozvat všechny diváky a další motoristické příznivce do Štikovské rokle na zajímavé souboje autokrosařů i motokrosařů, neboť závody bez početné divácké kulisy nejsou těmi pravými závody. Pavel Vydra