Třetí červencovou sobotu výborný jičínský mladý sportovec a člen novopackého oddílu, Petr Soukup, odjel obhajovat do Orlických hor své loňské vítězství v triatlonu Říčkovský golem. Spolu s ním se zúčastnil tohoto 26. ročníku a celkově druhého letošního závodu Pardubického poháru v triatlonu s objemy 500 m plavání, 35,5 km kolo, 5,8 km běh, další jičínský triatlonista, o rok mladší, Michal Navrátil.

Co rozhodlo

Na startu se sešlo 125 závodníků. Byli mezi nimi i velcí konkurenti Petra Soukupa, loni druhý Tomáš Kořínek, několikanásobný vítěz silničního závodu „Král Šumavy“ Dan Polanský, nestárnoucí Honza Vodehnal, dřívější reprezentant České republiky v dlouhém i krátkém triatlonu z Pardubic a Pavel Münster.

Úderem desáté hodiny se vnořily triatlonisté ve své prvé disciplíně do vody Pastvinské nádrže, kde měli vyznačen 500 m dlouhý okruh. Hned od startu se Petr Soukup pohyboval vpředu a hlídal si tak své největší soupeře. Přibližně v polovině okruhu se odpoutala dvojice Milan Zálesný a Bohumír Šraut, ale vzhledem k tomu, že tito výborní plavci jsou slabší cyklisté, zůstalo zbývající čelo v klidu. Petr Soukup doplaval do cíle jako čtvrtý 13 sekund za prvním Šrautem a 4 sekundy za třetím Tomášem Kořínkem. Špatně si v plavání nevedl ani druhý jičínský triatlonista, Michal Navrátil, který připlaval jako devátý, necelou minutu za prvním Šrautem.

V cyklistické části na trati po krásných silnicích přes tři kopce, se ještě před prvním z nich zformovala na špici vedoucí skupinka, kde nechyběl nikdo z favoritů – Tomáš Kořínek, Dan Polanský, Pavel Münster a Petr Soukup. Během deseti kilometrů ujeli tito závodníci ostatním a mezi nimi začal velký taktický boj o to, kdo dojede jako první do druhého depa.

Tuto situaci největší favorit Petr Soukup okomentoval: „ Věděl jsem, že jsem z těchto čtyř nejlepší běžec a proto jsem spíše vyčkával, co vymyslí soupeři, kteří se snažili skupinku rozdělit. Já jsem se pouze ze všech sil snažil nepustit ani jednoho z nich do většího úniku a sám vždy sjížděl jejich nástupy. Nastupovalo se především v kopcích a rovinách, kde byl jednoznačně nejaktivnější Dan Polanský s Tomášem Kořínkem. K jejich smůle jsem vždy pohotově zareagoval a byl schopen na nástup zareagovat. Do druhého depa jsme proto dojeli pohromadě, mimo Pavla Münstera, který odpadl v nejprudším stoupání posledního kilometru“.

Petr Soukup vědom si svých běžeckých kvalit, se hned v úvodu závěrečné části na trati v horském středisku Říčky ujal vedení. Ve zbývajících kilometrech se svým soupeřům vzdaloval a nedal jim již žádnou šanci pomýšlet na vítězství. „Běželo se mi výborně a do cíle jsem doběhl s náskokem téměř devadesáti vteřin na druhého Tomáše Kořínka“, hodnotil svůj běžecký výkon Petr Soukup. Dan Polanský podlehl v posledním kilometru Pavlu Münsterovi a musel se spokojit se čtvrtým místem.

Michalu Navrátilovi se po výborném plavání na kole již tak nedařilo. Sice první třetinu této disciplíny jel dobře, ale bohužel technické problémy a až třiatřicátý čas v této disciplíně ho posunuly po cyklistice až na 21. místo. V kopcovitém terénu závěrečné disciplíny Michal rychle zmobilizoval zbytky sil a sice většinou osamocen se pustil do stíhačky závodníků před sebou. Bohužel v tak poměrně krátkém běhu mladý triatlonista, který se již letos blýskl skvělými časy namistrovství České republiky v půlmaratónu v Pardubicích a Praze, nestačil snížit ztrátu z kola na lepší než pěkné sedmnácté místo, v kategorii 15. místo.

Slova vítěze

„Letos to byl můj první triatlon a jelikož jsem moc dobře věděl, že moje forma není tak dobrá jako vloni, nebylo moc jednoduché obhájit pozici loňského vítězství. Letos upřednostňuji školu před tréninkem a tento závod byl pro mě dosti rozhodující motivací pro další průběh sezony,“ zhodnotil spokojený vítěz Petr Soukup svůj první letošní triatlon.

Výsledky: 1. Petr Soukup (YOGI Ostrava) 1:26:51,8 (plavání 0:07:0 (4.), kolo 0:59:09,6 (2.), běh 0:20:41,2 (1.), 2. Tomáš Kořínek (Vysoké Mýto) 1:28:14,9 0:06:57 (3.), 0:59:20,0 (3.), 0:21:57,9 (3.), 3. Pavel Münster (Labe Tri Club) 1:28:50,4 (0:07:04 (4.), 0:59:25,0 (4.), 0:22:21,4 (4.), .....17. Michal Navrátil (TC Batalion) 1:40:18,6 (0:07:41 (9.), 1:07:38,9 (33.), 0:24:58,7 (18.).⋌ Míla Pour