Na světovém šampionátu v německém Immenstadtu skončil v konkurenců borců čtyřiceti zemí osmadvacátý. A jak vnímá závod i úspěch s odstupem několika dnů?

Když se ohlédneš za světovým šampionátem, jaký byl závod v Immenstadtu?
Triatlon v Immenstadtu je jedním z nejstarších v Evropě, byl to již 27. ročník, což je na sport, který existuje od osmdesátých let, opravdu hodně.

Mistrovství světa ovšem nebylo součástí tradičního triatlonu?
Tradiční triatlon na tratích 2 km plavání, 80 km kolo, 20 km běh se konal den předem, startovalo v něm 700 závodníků. Mistrovství světa, zde bylo myslím podruhé, konalo se v až neděli, a jelo se v objemech 4 km plavání, 130 km kolo a 30 kilometrů běh.

Nebyl to jen takový přílepek k tradičnímu závodu?
Možná ano, možná ne. Odhaduji, že na startu plavání bylo při mistrovství světa 1000 diváků, na kolo v těžkých stoupáních husté špalíry a na běhu na stadionu 3000 lidí a mimo něj další stovky; atmosféra byla prvotřídní. Pořadatelé měli závod řešen do každého detailu, s německou (bavorskou!) přesností.

Co jsi říkal trati, jaká byla?
Plavání jeden velký okruh, takže bóje na velké vzdálenosti, tedy špatná jejich viditelnost. Hlavně zpět proti slunci, kromě čela vedeného lodí, se dost kufrovalo. Kolo prudká i mírná stoupání, s několika rychlými i nebezpečnými sjezdy. Běh 10 kilometrů okruh, do centra a na periferii, vždy dvakrát přes stadion.

Jak se české výpravě dařilo?
Nechci mluvit za ostatní, ale jeli velmi dobře. Dílčí problémy se v takto komplikované sestavě disciplín vždy najdou. S problémy se vyrovnali všichni profesionálně. Pro nikoho to nebyl lehký závod, zvláště poprvé.

Jak jsi jel ty?
Plaval jsem s Felbabelem z Hong-Kongu, a to velice slabě. S ním jsem pak na kole předjel Brazilce, Fina Lemmettylu, který mne loni porazil v Praze na mistrovství Evropy, a Japonce. Na běh jsem se ve druhém kole chytil s třetím Chabaudem, předběhl jsem pak dalšího Japonce, Jensena z USA a Novozélanďana Creasy. V závěru běhu jsem další čtyři lidi stáhl až na šest minut, ale nebylo na ně.

Co tě čeká v nejbližších dnech, jaké máš další plány?
V sobotu jedu železného muže v Nitře. Je to mistrovství Slovenska a můj otec je Slovák. Startuji za Ulič Krive, za obec na východě, odkud pochází moje rodina. A tím letos končí moje sezona dlouhých triatlonů, pak se zaměřím na jednu disciplínu, ještě nevím kterou. ⋌Míla Pour