Jedno z nich vybojoval v závodě dvojic „Alpentour Adventure“ tým lidé&HORY Duratec ve složení Pačák Dan Polman a Ondra Mikule z Lomnice n. P. Tento tým v závodě dvojic dominoval, když ze čtyř etap s přehledem třikrát přijel se značným náskokem do cíle.

Náročná stoupání

Do úvodní etapy čtyřdenních bojů vyrazilo první červnový čtvrtek přes 300 bikerů z 24 zemí, mezi nimi také dvacítka dvoučlenných týmů v kategorii „Alpentour Adventure“, ve které nechybělo ani duo lidé&HORY Duratec s Pačákem Danem Polmanem a Ondrou Mikulem z Lomnice.

Trať trasy, vedená hodně po kořenech a úzkých bahnitých „trailech“, byla velice stížená deštěm. „Ve čtvrtek to zadarmo rozhodně nebylo, nehledě na převýšení etapy,“ řekl po dojetí do cíle, jeden z dvojice, Dan Polman. Naše dvojice si v prvé etapě vedla velice dobře, a po značné bojovnosti, kterou tato úvodní etapa vyžadovala, zvítězila s pětiminutovým náskokem před domácí dvojicí Rakušanů.

„Druhá, páteční, velmi těžká etapa zavítala do divokého vysokohorského prostředí. Pro nezkušené jezdce to bylo asi peklo. Nejprve jsme vystoupali na vrchol zimního střediska Hochwurzen (1849 m) a potom do úžasné oblasti ledovcových jezer Giglacher Seen v nadmořské výšce 2000 m. Stoupání vedoucí i přes sněhová pole bylo zážitkem a tvrdou zkouškou zároveň. To ale ještě nikdo netušil, co bude následovat za vysokohorskou chatou Giglachhütte. Sjezd – nebo spíše „seběh“ po kamenech, skalkách, přes mokřiny. Byla to pěšina, která je v turistických průvodcích značená pro pěší jako velmi obtížná. Těšili jsme se, že po těžce nastoupaných metrech si odpočineme při dlouhém sjezdu. Byli jsme ovšem nemile překvapeni. Sice nepršelo, ale bylo pod mrakem a přírodní kulisa i pohyb po sněhu učinily z této etapy velké dobrodružství,“ rozdělil se s námi o zážitky z trati druhé etapy Dan Polman.

Po druhé etapě mohla být dvojka Mikule – Polman z týmu lidé&HORY Duratec velmi spokojena, protože i v takto těžké etapě udržela celkové první místo v závodě dvojic „Alpentour Adventure“, když do cíle přijela s náskokem devíti minut a razantně vykročila k celkovému vítězství tohoto obtížného etapového mezinárodního závodu.

Třetí den čekala účastníky Alpentour Trophy časovka do vrchu. Tato etapa sice měřila pouhých 15 km, ale bikeři na ní museli překonat 1100 metrů převýšení. Bohužel mraky v oblasti Dachsteinu neustoupily ani tentokrát. Časovka k horní stanici lanovky na Planai (1828 m), po dvou náročných etapách soutěžící hodně bolela.

Český tým lidé&HORY Duratec dokončil časovku v kategorii „Alpentour Adventure“ na druhém místě se ztrátou tří minut na vítěznou rakouskou dvojici Seba Med. Do závěrečné etapy tak Mikule s Polmanem nastoupili z prvního místa s náskokem 11 minut na vítěze třetí etapy.

Co rozhodlo

Poslední etapa Alpentour Trophy, ve které konečně vysvitlo sluníčko a otevřely se krásné výhledy, prověřila veškeré schopnosti a zbylé síly závodníků. V závodu dvojic dominoval opět český tým lidé&HORY Duratec ve složení Dan Polman a Ondřej Mikule, který opětovným vítězstvím potvrdil svoji suverenitu v celém závodě. Ondra Mikule, pro kterého byl závod premiérou, podobně jako bikerský etapový závod, se pro měsíčník lidé&HORY svěřil se svými zážitky: „Alpentour Advenure se mi moc líbila a jsem rád, že se mi dostalo nabídky závodu se zúčastnit. Výjezdy tu byly opravdu hodně dlouhé a náročné – nesrovnatelné se závody v Čechách. Překvapila mě i náročnost sjezdů a místní třešnička na dortu – dojezd do cíle po opravdu vymazlené downhillové dráze na zdejší sjezdovce. Zázemí závodu, organizátoři a vůbec přístup místních lidí je perfektní a úplně někde jinde než u nás. Máme se stále co učit!“

Výsledky, vítězové, Alpentour Adventure (dvojice): 1. D. Polman & O. Mikule (CZE- lide&HORY Duratec), 11:05:19 hod., 2. R. Cech & K. Hannawald (AT - Seba Med) 11:17:56. Muži, elite masters: 1. Robert Novotný (CZE, Česká spořitelna – Sweep cycling), 10:05:05.Ženy elite: 1. Karin Leumann (SUI, Ghost Factory Racing) 11:21:03. Muži elite: 1. Alexey Medvedev (RUS - Elettroveneta Corratec) 9:00:42, 4. Kristian Hynek (CZE, Česká spořit – Sweep cycling) 9:09:53.⋌ Míla Pour