Dokončení
Odpoledne tu slunce doslova griluje. Cestu sice nikdo z nás nezná, ale trhliny na ledovci jsou naštěstí viditelné a hlavně jich je málo, takže postup k vrcholu je bezpečný a svižný.

Náhle se za hřebínkem objevuje vrcholový kříž. Neuvěřitelné! Velmi opatrně přecházím úzký hřebínek směřující k vrcholu a pak už vyskakuji k vrcholovému kříži, křičím, mám radost. Ten sen, který se mi zrodil v hlavě někde v lese při tréninku na kole, se stal skutečností! Benátky a Velkého Benátčana se mi povedlo propojit vlastní silou, a to v čase pod 17 hodin.

Sestup zpět k Johannishütte přináší další krizi – kolena bolí jako čert. Ale s pocitem zvládnuté akce bolest překonávám snadno. Kouzlo disciplíny bike&hike je v rychlém přesunu zpět do údolí, a tak po sestupu sedám na horské kolo a za tři hodiny od otočky na vrcholu jsem dole v Matrei, kde si vychutnáváme zasloužené pivko.

Expedice Velký Benátčan byla zážitkem pro celou naši posádku, ale nejen to. Legenda o názvu Großvenedigeru se dostala do povědomí širší veřejnosti a díky naší expedici a projektu Pomozte dětem bude podpořeno několik nemocných nebo opuštěných dětí. Každý ujetý kilometr a nastoupaný metr jim totiž do kasičky přihodil jednu korunu. I reakce obyvatel z údolí pod Großvenedigerem mě ujišťují, že celá akce měla smysl!
Bike&Hike Speed Expedition „Velký Benátčan“ v číslech:

Silniční kolo: 280 km, 3450 metrů převýšení, průměrná rychlost: 27,6 km/h
MTB: 30 km, 950 metrů převýšení, průměrná rychlost: 16 km/h
Výstup: 1600 m
Celkem kolo: 310 km
Celkové převýšení Benátky – Großvenediger: 6000 m
Celkový čas Benátky – Großvenediger: 16.50 hod.
Celkový čas Benátky – Großvenediger – Matrei: 20 hod.
Průměrný tep: 132
Dan Polman