Díky velmi příznivému klimatu panujícímu na jižní části Dolomit je možné užívat si tu pohybu v přírodě dlouho do podzimu, kdy u nás už mají kolečkáři pomalu „odzvoněno“. Začátek pro cyklisty nepříliš populárního ročního období jsem si zpestřil vyjížďkou po okruhu Dolomiti Brenta Bike. A stálo to za to.

Trasa vede okolo divokého dolomitického masívu Dolomiti di Brenta, který se nachází v Chráněném přírodním parku Adamello Brenta. Právě tady se cyklistům nabízí to nejkrásnější z kulturních a přírodních krás italské provincie Trentino. Na každého čeká několik desítek kilometrů plných nevšedních a nezapomenutelných zážitků. Podle fyzické kondice a zkušeností si můžete vybrat ze dvou variant okruhu. Náročnější varianta EXPERT (171 km / 7700 m) je věnovaná fyzicky i technicky zdatným cyklistům, varianta COUNTRY (136 km / 4600 m) je vhodná pro každého, kdo se chce horami pokochat beze spěchu, kdo v pobytu na horách nehledá výzvu, ale chce si jej užít v dokonalém klidu a harmonii.

Dolomiti Brenta Bike je příležitostí nejen pro krásné bikování, ale i pro objevování starobylé kultury života v horách a malebných krás této části Dolomit. Ne náhodou je ve znaku Chráněného přírodního parku Adamello Brenta medvěd hnědý, který se po letech znovu zabydlil ve zdejších lesích. Zatím prý žádného cyklistu na souboj nevyzval, protože je plachý a setkání s bikerem se vyhýbá seč může. Během jízdy po trase lze místo medvědů obdivovat jiné krásy Trentina. Například horské středisko Madonna di Campiglio, lázeňské městečko Terme di Comano, jezero Lago Molveno, horské letovisko Andalo, náhorní rovinu Paganella a čtyři malebná údolí Val Rendena, Valli Giudicarie, Val di Non a Val di Sole. Toho, kdo se rozhodně pro variantu „Expert“, čekají i naprosto ojedinělé výhledy, které jsou však vykoupeny notnou dávkou potu a spálených kalorií v dlouhých výjezdech do výšky nad 2000 m. Ty nejhezčí horské scenérie se otevírají u horských chat Rifugio Peller (1990 m), Rifugio Graffer (2263 m) a na vyhlídkovém vrcholu Monte Spinale (2100 m).

Po absolvování varianty „Expert“ jsem byl pochopitelně „zdravě unaven“, ale také nadšen z krásné a přitom téměř až opuštěné dolomitické krajiny. Kdo si netroufá na výživnou porci výškových metrů, může se vydat na lehčí variantu „Country“ a libovolně si i vyšlápnout některé úseky trasy „Expert“ ke jmenovaným vyhlídkovým místům. Další možností je například i využití lanovky, která končí nad nejvyšším bodem okruhu – chatou Rifugio Graffer. Když si potom biker vyhradí na absolvování okruhu více jak tři dny, dá se zvládnout i varianta Expert pomalým tempem a varianta Country potom nabízí dostatečné časové rezervy na nejrůznější zastávky a odpočinek.

Tisíce turistů míjí Brentu bez povšimnutí při cestě na známější (ale také mnohdy „přecpanou“) Gardu. Odbočky sem určitě nebude nikdo litovat! ⋌Daniel Polman