Závod se jel v rakouské oblasti Solné komory v okolí zaledněného vrcholu Dachsteinu a pod ním ležícího Halštatského jezera, Tento mezinárodní „mountainbikový“ závod, je jedním z nejextrémnějších jednodenních bikových maratonů na světě.

Letos se v městečku Bad Goisern postavilo na start se svými koly 430 vytrvalců, mezi kterými nechyběla ani světová biková špička a samozřejmě ani naši nejlepší bikeři. Pořadatelé připravili vedle obvyklých tratí dlouhých 23 km, 50 km a 109 km i jednu velmi extrémní trať o celkové délce 209 km s celkovým převýšením 7000 metrů.

Tvrdé podmínky

Jak potvrdil Dan Polman, na tuto extrémní trasu 209 km dlouhou se nevydá žádný turista. „Počasí nás během závodu zastihlo ve všech možných podobách od deště až po spalující vedro. Musel jsem si zvykat i na jiný povrch terénu, než je u nás. Zdejší namoknutý vápenec klouže, jako by byl pomazaný mýdlem. Velice rychlé sjezdy, vedené po šotolinových cestách hrozících smykem, vyžadovaly naprostou koncentraci, jinak hrozil pád“, řekl po projetí cílem Dan Polman a ve svém hodnocení závodu pokračoval:

„Od startu celý balík bikových nadšenců vyrazil jako by nás čekala padesátka v rovině. Hned první strmý kopec Raschberg, vysoký 3280 m s převýšením 800 m, byl prvním varováním. Sice jsme si uvědomovali, že pospíchat do prvního kopce, při tak extrémním závodu, by mohlo znamenat konec. Přesto, ale porušujeme své předsevzetí, odjet první stovku turisticky a závodit teprve v té druhé. Dá se vůbec jet 100 km s převýšením 3500 m turisticky? Asi ne, takže už na Raschbergu, odkud se nám otevřel první úchvatný výhled na čerstvě zasněžený Hallstattský ledovec pod vrcholem Dachsteinu, mě bylo zřejmé, že musím přehodnotit svůj scénář na skutečnost, která bude asi následující – první stovka závod, druhá boj s vůlí a závod se sebou samým. A také to tak skutečně bylo“.Další průběh závodu líčil novopacký biker následujícími slovy:“ Na obávaném 160. kilometru začal nejtěžší výjezd závodu. Devítikilometrové strmé stoupání na statek Roßlalm, nad známým střediskem Gosau, vede nás, již značně vyčerpané, do výšky 1500 metrů přímo od hladiny Hallstattského jezera, tedy o poctivých 1000 metrů výš. Tady to je skutečně o hlavě. Několik jezdců jsem viděl v důsledku vražedné kombinace nekonečného strmého kopce, porce kilometrů v nohou a ostrého spalujícího sluníčka vyčerpáním „padnout na zadek“. I když jsem poslední strmou fázi kopce kolo tlačil, tak jsem se dost motal. S výsledkem závodu jsem spokojen. Celkové 41. místo a potěšující 9. příčka v kategorii do 29 let mě uspokojuje“.

Výsledky extrémního závodu, ve kterém hodně závodníků nestihlo časové limity průjezdu: 1. Tomas Dietsch (Gewiss-Bianchi Team) FRA – mistr světa v MTB maratónu, 10:09:14.98 hod. – rekord závodu, 2 Ondřej Fojtík (Toyota Dolák – CZE) 10:16:17.36, 3. Stefan Danowski (Trenga De Team – DE) 10:22:24.85,… 6. Jarda Stadtherr (MTB tým Příchovice – CZE) 10:38:01.84, vítěz kategorie do 29 let. .....41. Daniel Polman (Cyklo ski Žitník – Kellys – CZE) 12:15:34.14, 9. v kategorii do 29 let,.....141. Jan Pomikálek (Loneliness of a long distance rider – CZE, Hořice) 13:59:41.16, 65. v kategorii do 29 let. Míla Pour