Vneděli 21. srpna se zúčastní, spolu s dalším českým triatlonistou Petrem Vabrouškem, mistrovství Evropy ve finském Tampere v dlouhém triatlonu, který obsahuje 4 km plavání, 120 km kolo a 30 km běh.

Kde jinde, než v zemi tisíce jezer, by triatlonisté měli zahájit první disciplínu než jedním velkým okruhem v místním jezeře. Na kole se těžko budou mít čas kochat krásnou přírodou v šesti okruzích v rovinném terénu v okolí Tampere. Trať závěrečného běhu je vedena centrem města.

„Je to moje poslední mistrovství Evropy. Jsem nejstarší a pravděpodobně patřím k nejslabším ze všech přihlášených. Zatím co na mistrovství světa je řada slabších závodníků z jiných kontinentů, tady to bude těžký boj odzadu. Moje maximum na předešlých evropských šampionátech bylo 24. místo a o jeho překonání se budu snažit. Formu mám celkem dobrou, asi na 97 procent životního maxima, v plavání dokonce na sto procent.

Ovšem rozhoduje cyklistika a tam jsem fyzicky tak na 96 procent“, sdělil před odjezdem do Finska Ruda Cogan, který čtyři dny po startu oslaví čtyřicátiny. Vloni ve Španělsku uspěl další novopacký triatlonista Petr Soukup svým 10. místem. Velkými letošními favority jsou Španělé a Ital Cagana. ⋌Míla Pour