Je to jeden z řady pětadvaceti oficiálních ironmanů, pořádaných po celém světě, ze kterých se lze kvalifikovat na závěrečné mistrovství světa, jenž bude v září na Havaji.

Ironman Čína byl letos po Novém Zélandu a Malajsii třetím závodem. Všechny triatlony mají standardní disciplíny, 3,8 km plavání, 180 km kolo a 42 km běh.

Silná konkurence

Pro každý závod je vyhrazeno několik postupových míst, v kategorii profesionálů je to 3 až 6 míst, podle konkurence jaká se sejde. Jsou vypsány i věkové kategorie po 5 letech od 18 do 70 let, tam je počet postupových míst obvykle dán počtem závodníků.

Letos na startu bylo 360 závodníků, z toho 18 profesionálů mužů. Mezi nimi i velká hvězda Chris Mc Cormac z Austrálie, bývalý vítěz MS Havaj, medailistou z Havaje je Němec Leder. Mezi favority patřil také Luke Mc Kenzie. Vloni zde zvítězil mistr Evropy Dán Rasmus Hening. Letos na startu byli dva Češi – Pačák Rudolf Cogan, který závodil jako profesionál a Miroslav Vraštil. Ten s přehledem zvítězil ve své věkové kategorii mezi amatéry.

Plavalo se ve čtyřech okruzích v řece, po každém 950 m okruhu byl výběh z vody mezi diváky. Bylo na něm velké množství otočných bójí, aby se často z důvodu silného proudu měnil směr a slabší plavci si mohli odpočinout.

Na kole vyrazila vpřed silná skupina, která získala náskok z plavání. Jely se dva rovinaté okruhy, v každém okruhu 60 km po dálnici. Mimo větru se začala projevovat i teplota vzduchu přes 30 °C. Po kole vedl Mc Kenzie, za ním Mc Cormac a Němec Fachbach. Závěrečný běh, byl velice náročný. Hned na začátku běhu vzdal Mc Cormac, v průběhu dalších šest profesionálů, a desítky závodníků všech věkových kategorií. Mc Kenzie si hlídal s přehledem první pozici, Maďar Major byl druhý, bitva se však odehrála za jejich zády. Dán Greonbeck pomalu ztrácel, dopředu ze šestého místa se propracovával Japonec Shingo Tani.

„Já jsem se bohužel potýkal ze zdravotními problémy. I když jsem si sám vařil z evropských surovin, chytil jsem nějakou infekci. Pravděpodobně z řeky, ve které jsem při trénincích toho hodně naplaval. Abych mohl vůbec startovat, tak jsem si nakonec vzal antibiotika. Od třicátého kilometru kola byl můj jediný cíl dokončit závod a nesmírně si vážím toho, že jsem nevzdal. Nejsem zvyklý takto bojovat sám ze sebou. V kategorii profesionálové jsem skončil jedenáctý. Ovšem i za optimálních podmínek bych bojoval přinejlepším o 7. až 8. místo“, řekl po návratu z Číny Ruda Cogan a na otázku, zda se ještě letos zúčastní dalšího ironmanu v zahraničí, odpověděl: „Chci ještě jet do Frankfurtu nad Mohanem, kde je 4. července“. ⋌Míla Pour