Novopacký vítěz nejen, že nepatřil mezi favority, ale měl i v úvodu tohoto běhu smůlu. Ke startovní čáře dorazil pět minut po odstartování, a tak musel celý peloton maratonců stíhat. Na zasněženém, lehce klouzavém terénu při teplotě – 2,5 °C, se mu to nejen podařilo, ale v polovině závodu již spolu s Milošem Lambertem, těsně následováni Borovcem a Mánkem, byl na čele závodu.

V březnu do Číny

Do osmého kola tohoto, maratonu, který se běžel v deseti okruzích kolem Unhoště, již vedoucí dvojice Cogan – Lambert měla k dobru dvě minuty před svými pronásledovateli. Ruda Cogan dále zvyšoval tempo a do posledního kola vbíhal již s velkým náskokem, který v závěru zvýšil na více než dvě minuty. Jeho čas 2:56:43 hod., naměřený v cíli, byl ve skutečnosti výrazně lepší, protože bez osmi sekund vybíhal se ztrátou pěti minut na ostatní.

„Trenér mi řekl, že z Prahy budu v Unhošti za půl hodiny a jel jsem to čtyřicet minut,“ vysvětlil pozdní příjezd bývalý chodecký reprezentant a současný výborný triatlonista, jemuž unhošťský závod sloužil jako příprava na důležitý závod v dlouhém triatlonu.

„V březnu se pokusím v Číně kvalifikovat na Havaj,“ připomněl 38letý běžec slavný závod Iron man.

Druhý v cíli, Miloš Lambert, který se dlouho vítěze držel, ztratil na něj v cíli téměř dvě minuty. „Před posledním kolem mi utekl a ani jsem se ho nesnažil držet. Věděl jsem, že na něj nemám,“ prohlásil běžec z Milovic. S velkou ztrátou proběhl na třetím místě Alexandr Borovec.

Mezi pěti odvážnými ženami dominovala blondýnka Olga Pokorná z Olympu Brno. „Asi v polovině závodu jsem věděla, že mě nikdo nedožene,“ přiznala znojemská rodačka a pochvalovala si podmínky. „Bylo to super. Ráda běhám v zimě, možná ale mohlo být a trošku tepleji,“ uvedla.

Cílem proběhlo 59 běžců a všichni se dostali pod pět hodin. „To tady dlouho nebylo,“ pochvaloval si ředitel závodu Jiří Ben Pucholt a ocenil i ty, kdo se v chladu starali o hladký průběh.

Výsledky, muži: 1. Rudolf Cogan (Nová Paka) 2:56:43 hod., 2. Miloš Lambert (Milovice) 2:58:27, 3. Alexandr Borovec (Choceň) 3:04:39, 4. Jan Flídr (MK Kladno) 3:06:21. Ženy: 1. Olga Pokorná (Olymp Brno) 3:46:06, 2. Soňa Rybáčková (MK Kladno) 4:01:15, 3. Veronika Svobodová (Varnsdorf) 4:02:30. ⋌Míla Pour