V Otrokovicích se konal již desátý ročník nejrespektovanějšího a letos jediného pohárového podniku na distancích 3,8 km plavání – 180 km na kole – 42 km běhu, Desáté výročí tak slaví i náročný Moraviaman. Tento Ironman, který se jel zároveň jako domácí šampionát, přilákal velké množství závodníků, byť značná část triatlon nedokončila.

Podle předpokladu skončil na tomto dlouhém triatlonu novopacký výborný závodník a český reprezentant Rudolf Cogan na druhém místě za Petrem Vabrouškem, který sobotním startem načal již druhou stovku těchto dlouhých triatlonů. Tohoto sedmatřicetiletého triatlonisty, který již patří mezi světové legendy, označil před startem za jasného favorita i Rudolf Cogan, který zde zvítězil v roce 2009, když Vabroušek nestartoval: „Letos se to zdá opět ložené – Petr Vabroušek první, já druhý a pak už otevřený souboj o další místa. Vše může změnit chyba nás dvou, defekty nebo jiná nepředvídatelná skutečnost.“ Ve své kategorii 40 – 44 let neměl novopacký triatlonista vážnějšího soupeře.

Sobotní vítěz svoje šance, když byl označován za jasného favorita před závodem okomentoval: „Proti bude určitě řada soupeřů, nedostanu nic zadarmo. Na startu budou další reprezentanti Tomáš Bednář, Rudolf Cogan, Petr Soukup nebo vynikající plavec Tomáš Martínek.

Vabroušek se od samého začátku cítil velice dobře a přiznal, že ho při jízdě na kole ani při závěrečném běhu nepotkala žádná výrazná fyzická krize. „Začal jsem si věřit už po plavání, když se mi podařilo zaplavat o dvě a půl minuty rychleji než vloni. Když pak na kole ani při běhu nepřišly větší krize a dařilo se mi držet plánované časy, věřil jsem, že rekord padne,“ dodal závodník.

Druhý nakonec doběhl do cíle starosta Nové Paky Rudolf Cogan v čase 8:59:23, třetí skončil Josef Vrábel, který už se pod hranici devíti hodin s časem 9:03:15 nevešel.

Ráno v sedm hodin se ponořilo do chladných vod přírodního koupaliště na Štěrkovišti celkem 156 mužů a 9 žen. Mimo ně zde ještě odstartovali první plavci ze štafet. Plavalo se ve třech okruzích s výběhem z vody po každém okruhu. Jako první dokončil podle předpokladu výborný plavec Tomáš Martínek z Triexpertu Team v čase 48:09, dvě a půl minuty za ním Tomáš Bednář a hned za ním Petr Vabroušek. Dále postupně připlavali Jan Jakubíček a Petr Soukup. Ruda Cogan doplaval ve skupině pěti plavců v čase přes 56 minut.

„V plavání jsem zvolil taktiku, o které už dlouho přemýšlím, taktiku pomalého plavání. Navíc se mnou plaval novopacký oddílový trenér Michal Navrátil, tak jsem si zaplaval konečně jednou bezstarostně, a bez noh, což mi pomohlo na kole,“ řekl k první disciplíně Rudolf Cogan.“

Kolo absolvovali triatlonisté ve čtyřech 45 kilometrů dlouhých okruzích. Závod měl fantastický průběh a rychlou jízdou. Nebyla to žádná nuda, stále se něco dělo. Coganovi hodně pomohl jeho oddílový kolega Petr Soukup, který triatlon nedokončil. Při závěrečném maratonu, který se běžel ve čtyřech okruzích, Rudolf Cogan nejdříve doběhl borce před sebou mimo Vavrouška a pak se držel dvě kolečka s jedním finišmenem jedné štafety na druhém místě.

Otrokovický šampionát České republiky byl i kvalifikačním závodem pro mistrovství Evropy, které bude 20. srpna ve finském Tampere. Rudolf Cogan si tento start ve Finsku svým druhým místem vybojoval. Ve Finsku se bude rovněž rozhodovat o postup na mistrovství světa, které je v listopadu v USA. Českou republiku zde budou reprezentovat naši dva nejlepší triatlonisté z evropského šampionátu.

Výsledky: 1. Petr Vabroušek (Author Tufo), 8:29:18 hod., 2. Rudolf Cogan 8:59:23, 3. Josef Vrábel 9:03:15, 4. Michal Urbánek 9:05:51, 5. Jan Novotný 9:15:05. Z žen byla nejlepší Kristýna Lapinová za 10:47:14. ⋌Míla Pour