Tento post mezi čtyřmi reprezentanty si vybojoval vítězstvím v nominačním závodě Českého poháru v Otrokovicích. Spolu s ním byl z tohoto závodu nominován i Tomáš Bednář. Již dříve byli nominováni, dlouhodobě nejúspěšnější český iron man, Petr Vavroušek spolu s Janem Řehulou, který byl na Olympiádě v Sydney bronzový na tratích 1500 m – 40 km – 10 km a rovněž loni vyhrál iron man na Lipně. Do soutěže družstev bodují tři nejlepší.

Nejprve plavání

Pražské mistrovství Evropy odstartuje v Malé Chuchli v 9.30 hod. plaváním. Triatlonisté uplavou ve Vltavě ve dvou okruzích čtyři kilometry. Druhou částí triatlonu je jízda na kole v šesti dvacetikilometrových okruzích ve směru na Zbraslav v délce 120 km. Závěrečnou části triatlonu bude běh na 30 km v jednom uzavřeném pruhu dálnice z Malé Chuchle k Barrandovskému mostu a zpět do Velké Chuchle, kde je otočka a po třech kolech cíl.

Zatím je přihlášeno 30 závodníků ze 14 zemí. Největší zastoupení budou mít po pěti účastnících Dánové a Italové. Hlavním favoritem je Belgičan Luc Van Lierde. Byl již mistrem Evropy i světa, a také dvakrát vyhrál vyhlášený triatlon na Havaji.

Novopacký triatlonista se na sobotní závod, od již zmíněných Otrokovic, tvrdě připravoval. Při závodě v Litovli na tratích 2 km – 90 km – 21 km si kontroloval rychlost a při tom zjistil slabiny na kole. Proto se také kolo stalo nejdůležitějším článkem další tréninkové přípravy. Namožené vazy v kolenech mu umožnily naběhat za červenec jen 189 kilometrů, ale za to ve vysoké intenzitě.

close zoom_in

„V plavání jsem se soustředil na vytrvalost. O trénincích jsem plaval čtyřikrát jeden kilometr – kilometr za 16:00 min, přičemž maximum jsem měl za 14:59. Za měsíc jsem naplaval 55 km. Nejtěžší trénink jsem absolvoval na kole. Deset dnů v Alpách ve výšce 2000 m s profesionálním cyklistou Tomášem Hrubým bylo velice tvrdých. Téměř každý trénink byl pro mne závodem. Konečně se mně vrátila po dlouhé době do nohou síla. Celkem jsem za poslední měsíc najezdil 2280 km, což je už na úrovni nejslabších cyklistických profíků“, prozradil Ruda Cogan svoji přípravu a dále pokračoval:

“Poslední týden budu trénovat hlavně na tratích sobotního závodu. Plavání bude ovlivněno prouděním Vltavy. Plave se dvakrát po a dvakrát proti proudu v okolí železničního mostu u Braníka. Konzultoval jsem s místními kanoisty proudy a myslím, že vím o několika vychytávkách. Kolo je specifické tím, že v každém ze šesti okruhů jsou čtyři km postupného stoupání na Cukrák – výpadovka na Strakonice. Dá se vyjet na těžký převod, ale myslím, že ne opakovaně. Kdo to v prvních okruzích vyrve, bude mít pravděpodobně v závěrečných okruzích problémy. Běh je plynulý, rovinatý“.

A co taktika?

Tady se nám Ruda Cogan svěřil. „Plavat budu patrně se závěrečnou skupinou. Budu se snažit udržet se s Finem Lemmettylou, ten je asi na tom podobně jako já. Chtěl bych plavat těsně nad jednu hodinu, ale proud čas nepochybně ovlivní, tak je těžké něco prognózovat. Předpokládám, že pokud na plavání moc neztratím, tak bych na kole mohl jít dopředu. V prvních okruzích nebudu mít pravděpodobně odvahu vyšlapat kopec naplno. Myslím, že to rozjedu teprve v druhé části. V běhu plánuji tempo čtyři minuty na kilometr, od desátého bych chtěl začít závodit. Zjistím kdo je přede mnou a pokusím se předbíhat.“

Triatlonista Vabroušek, jenž je letos nejlepší z Česka a jeden další nejlepší Čech z tohoto mistrovství Evropy, budou nominováni na MS, které se koná koncem října v Austrálii. Přejme Rudovi Coganovi, aby to byl on. ⋌Míla Pour