Nejinak tomu bylo i letos. Zcela jarní teplota vzduchu 11 °C byla stejná jako teplota vody. Vlny způsobené větrem jednak stěžovaly plavání otužilcům, ale i rozmělňovaly dno rybníku, což se projevovalo načervenalou barvou hladiny, která tak dokumentovala jeho slangový název „Bahňák“.

Domácí bodovali

Účast byla rekordní. Do vod Bahňáku si přišla prověřit síly celá plejáda nejlepších zimních plavců. Své tratě 100 m, 250 m, 500 m a 750 m absolvovalo celkem 94 plavců.

 Závod nejlepších otužilých plavců přilákal velkou kulisu diváků, mezi nimiž byla slyšet i polština a němčina. Nechyběl ani novopacký exstarosta a současný poslanec Parlamentu ČR Josef Cogan, který na nejdelší trati obsadil, jako nejlepší z domácích borců, 29. místo, v čase 15:04 min. a získal pro Karavanu otužilců 202 body.

Hlavní závod na 750 m pro sebe rozhodla osmnáctiletá dálková plavkyně z Komety Brno Aneta Lokajová v čase 10:39 před Štěpánem Caizem z Fides Brno (11:43). Jedna z nejlepších světových dálkových plavkyň a mistryně světa v dálkovém plavání Lenka Pacáková dosáhla ve druhé skupině čas 12:43, se kterým skončila celkově devátá.

Proti dřívějším létům se významně zlepšila průměrná úroveň, což dokumentovalo značné množství závodních plavců. „Zatím co dříve plavali otužilci a více méně pro zábavu si to rozdali závodně, nyní zde startují závodní plavci, kteří si zkoušejí ve studené vodě jak jim to plave“, řekl jeden ze zakladatelů místní Karavany otužilců, nyní novopacký starosta a výborný triatlonista, Ruda Cogan, který tentokrát působil na břehu jako rozhodčí. Jeho bratr, současný poslanec, Josef Cogan, k vystoupení domácích plavců poznamenal: „My se horšíme a ostatní, zvláště ti mladí, se lepší a proto naše výsledky nejsou takové jako dřív.“

Vítězka Aneta Lokajová přiznala: „Tento úspěch jsem nečekala. Ostatně nikdy si nekladu zvláštní cíle. Závodně plavu od dětských let a nyní se zaměřuji převážně na dálková plavání. Nechyběl ani stálý účastník zimních plaveckých soutěží, operní zpěvák z Brna, 62letý Richard Haan, který čase 14:43 skončil na 27. místě.

Novopacká Karavana otužilců si celkově polepšila, když díky získaným 864 bodům poskočila s konečným počtem 1755 na 13. místo v klasifikaci družstev Českého poháru v zimním plavání a obhájila tak výsledek z loňska. Český pohár získali plavci z Fides Brno (26 764). Před novopackými plavci se umístili z našeho kraje otužilci Náchoda a hradeckého Sokola.

Sobotní výsledky (750 m – 66 startujících): 1. Aneta Lokajová (Kometa Brno) 10:39, 2. Štěpán Cajzl (Fides Brno) 11:43, 3. Denisa Haltmarová (PK Zábřeh) 11:59,… 29. Josef Cogan 15:04, …32, Ondřej Valeš 15:29, 36. Václav Pačesný 15:54, 38. Jan Vágenknecht 16:36, 53. Jiří Fink 18:06. 500 m (15): 1. Dušan Kalup (1. PKO Praha) 10:46, 250 m (12): 1. Gabriela Třebichovská (SK Náchod) 4:58.

V Českém poháru bez rozdílu kategorií získal prvenství David Čech (UN Brno) 3728 bodů, 2. Jan Váně (Fides Brno) 3554, 3. Vlastimil Zaoral (Sp. Přerov) 2693. Pořadí otužilců novopacké Karavany: 64. Jiří Fink 773, 88. Oldřich Ducháček 459, 93. Václav Pačesný 437, 124. Josef Cogan 215, 147. Jan Vágenknecht 105, 187. David Šulc 45, 192. Stanislav Albrecht 41, 196. Michal Votava 36, 210. Zdeněk Hrnčíř 26, 221. Miloš Plecháč 21. Celkem zařazeno 409 zimních plavců.

V družstvech byli nejlepší brněnští otužilci z Fides se 38 453 body. Novopacká Karavana s 2358 skončila mezi 29 celky třináctá.⋌ Míla Pour