Na 34. ročník tradičního turnaje se předběžně přihlásilo přes sedmdesát hráčů, takže se očekávala velká účast. Přijeli staří známí v čele s obhájcem desetinásobného vítězství Jaroslavem Fialou z Jičína, ale i hráči, kteří v Lužanech byli poprvé. Do Lužan už se dávno nejezdí jen z blízkého okolí, a tak zastoupen byl i Středočeský a Liberecký kraj. Je to nejen soupeření za šachovnicí, ale i vzájemné setkání kamarádů.

Ti, co přijeli, se dostavili včas a už před devátou hodinou bylo vše připravené k zahájení prvního kola. Deset přihlášených nedorazilo, i tak k šachovnicím usedlo 96 hráčů. Patnáct má ELO přes 2000 a o kvalitě turnaje svědčí i průměrné ELO prvních 30, které bylo 2018 a ještě sedmdesátý hráč startovního pole měl ELO 1611. Čelo startovního pole je tedy velmi vyrovnané. Jičínští i Hořičtí přijeli se silnými sestavami, jsou tu ale i další hráči, kteří by na vítězném místě rádi vyměnili Fialu. Nestalo se!

Osmé kolo přineslo zaváhání Duczynského, kterému půlku bodu sebral Nálevka z Lázní Bělohrad. Macháň i Fiala pokračovali ve vítězném tažení a zajistili si tak výhodnou pozici před posledním kolem. Rozhodnuto ale ještě nebylo.

Poslední kolo Fiala už nenechal nikoho na pochybách, kdo to v Lužanech vyhraje, porazil Vltavského a po remíze Duczynského s Macháněm se s 8 body stal vítězem. Už loni někdo prohlásil, že do Lužan se jezdí bojovat o druhé místo, protože to první bere Jaroslav Fiala z Jičína. Opět, už po jedenácté, se to potvrdilo.

Hrálo se nejen o celkové vítězství, ale v každé partii i o vítězného slona. Každý hráč vyhrál nejméně jednoho slona a ty pak bylo možné vyměnit vedle v občerstvení k doplnění kalorií i tekutin. Celkem se odehrálo 432 partií a rozdalo 342 slonů za vítězné partie. Pořadí na deseti prvních místech jsme přinesli včera, ve čtvrtek se k turnaji ještě vrátíme.⋌ (lm)