Při švýcarském systému se v prvním kole proti sobě posadí hráči s velkým rozdílem výkonnosti, a tak výsledky je možné většinou předpovědět.
V polední přestávce po pátém kole tak na prvním místě kraloval s pěti body Fiala sledován s půlbodovou ztrátou Duczynskim z Jičína, Vltavským z Turnova a Záhorbenským z Bakova. Dalších osm hráčů už mělo ztrátu celý bod.

Po krátkém vydechnutí a občerstvení proti sobě zasedli první dva, kolegové z Jičína a Fiala byl donucen k rezignaci. Čelo se vyrovnalo, Duczynski vedl, měl pět pronásledovatelů s půlbodovou ztrátou. Dopředu se začal tlačit 14letý Jan Macháň z Hradce Králové, který na nedávném mistrovství ČR mezi staršími juniory získal bronzovou medaili. Tady porazil Krause a posunul se už na čtvrté místo. Na šesté místo se posunul další mladík, 16letý Šedivý z Hořic, oba jen půl bodu za druhým Fialou.

Osmé kolo přineslo zaváhání Duczynského, kterému půlku bodu sebral Nálevka z Lázní Bělohradu. Macháň i Fiala pokračovali ve vítězném tažení a zajistili si výhodnou pozici před posledním kolem.

V něm Fiala nenechal nikoho na pochybách, kdo v Lužanech vyhraje, porazil Vltavského a po remíze Duczynského s Macháněm se s 8 body stal vítězem. Už vloni někdo prohlásil, že do Lužan se jezdí bojovat o druhé místo, protože to první bere Jaroslav Fiala z Jičína. Opět, už po jedenácté se to potvrdilo. S nadsázkou tedy je možné říci, že lužanský turnaj vyhrál na druhém místě Martin Duczynski se 7,5 body a jediný hráč, který neokusil hořkost porážky, třetí skončil Jaroslav Záhorbenský z Bakova, čtvrtý Jan Macháň, pátý Petr Nálevka z Lázní Bělohradu, všichni se 7 body. Na 6. – 8. místě skončili oddíloví kolegové z Hořic Martin Šedivý, Petr Tázlar a Tomáš Kraus, všichni 6,5 bodu. Devátý Lubomír Novotný (Jičín) a první desítku uzavřel Pavel Postupa (Lysá n. L.), oba se 6 body. Celkem bylo odehrálo 432 partií a rozdáno 342 slonů za vítězství v nich.

Na otevřeném turnaji se sejdou hráči od nejmladších až po ty nejstarší, od začátečníků až po ty „pokročilé“. Je potěšením, že mezi těmi pokročilými těch mladších hráčů přibývá. Cenu pro nejmladšího si odnesl 8letý Petr Fojt z Nové Paky a cenu pro nejstaršího 81letý Zdeněk Mikule z Lomnice nad Popelkou. ⋌(lm)