Téměř tradičně bude zakončeno tento víkend mistrovství Evropy v autokrosu v italské Maggioře, která vedle novopacké Štikovské rokle patří ke svatostánku autokrosu.


Co rozhodne?

Ve dvou divizích – Super Buggy (Bernd Stubbe) a Buggy 1600 (Olivier Dufour) jsou již mistři známi, a tak se bude bojovat o druhá, třetí a další místa. Hodně horko však bude v divizi Touring Autocross, kde má Česká republika v osobě Václava Fejfara stále šanci na evropské zlato. Lužanský jezdec to však bude mít hodně těžké, neboť ani v případě vítězství to nemusí stačit. Dosud vedoucí Tamás Kárai má náskok šesti bodů a k potvrzení titulu mu stačí dojet v případě Fejfarova vítězství na třetí příčce.

 V Maggioře se však letos sejde v divizi Touring Autocross nejsilnější a nejpočetnější konkurence, když vedle pravidelně startujících Káraie, Fejfara, Pleskovase, Koršunova, Brožka, Ervandiana, Gregušky, pojedou i Giarollo, Negri, Kujpers, Egg, Peetom, Sivirčukov, Ottink, Stecca a řada dalších, celkem sedmadvacet jezdců. V divizi TA to tedy vypadá na tři rozjížďky. V Buggy 1600 je přihlášeno rekordních šestapadesát jezdců, v Super buggy čtyřiačtyřicet, Junior buggy čtrnáct (startuje zde také Ivana Kuželová) a Kartcrossu šestadvacet.

„Nemám co ztratit, pojedu na vítězství, ale po Francii máme úplně zdevastované auto. Hrubý odhad škod je 150 tisíc korun. Zdravý nebyl ani jeden plastový díl, poničené nápravnice, přední sklo, tlumiče, disky a řada dalších dílů. Tým mechaniků se do odjezdu nezastaví, ale půjdeme do toho naplno. Šance ještě žije,“ dodává optimisticky těsně před odjezdem do Itálie Václav Fejfar.

Jeden okruh měří 930 metrů, minimální převýšení činí jeden metr a povrch závodních tratí tvoří hlína s kameny. Traťový rekord zde drží z roku 2002 Petr Bartoš průměrnou rychlostí 80 km/hod. Měřené tréninky začínají v sobotu ve 12.30 hodin, první jízdy startují v sedmnáct hodin. V neděli se od devíti hodin rozjedou druhé jízdy, ve 13.45 třetí jízdy a nového mistra divize Touring Autocross budeme znát zhruba po sedmnácté hodině, neboť finálové jízdy (pojede se zřejmě i C) začínají v šestnáct hodin.

Do Itálie jede podpořit Václava Fejfara řada příznivců a za tímto účelem je i vypraven speciální autobus. ⋌Pavel Vydra