V hlavním závodě mužů na 8000 metrů znovu triumfoval Zdeněk Hnilo (AK Noves Žďár nad Sázavou), kterému v cíli naměřili čas 26:43,5 min. Rekord Jiřího Čivrného z roku 1985, který má hodnotu 25:29,5 min., i letos odolal.

Při dekorování převzal Zdeněk Hnilo krásný pohár a finanční odměnu. Běhání se věnuje od svých patnácti let, tedy sedm a půl roku. Studuje vysokou školu, konkrétně fakultu chemicko – technologickou v Pardubicích.

„Trať v Lužanech se mi moc zamlouvá, je pěkně tvrdá, vede po lukách, lesních a polních cestách, je to těžký závod,“ řekl v cíli. A jak se mu běželo? „Mladý Čivrný po startu nasadil obrovské tempo, uvědomil jsem si, že pokud vydrží, musí vyhrát. Držel jsem se ho asi kilometr a pak začal ztrácet. To byla šance, kterou jsem nemohl pustit,“ poznamenal vítěz. S dalšími závody příliš nepočítá má před sebou zkoušky, vše musí podřídit přípavě na jejich úspěšné zvládnutí. Nanejvýš si zkusí známý běh Velká pardubická.

Již 34. ročník Běhu lužanskými hvozdy se uskuteční v sobotu 27. června 2009 a bude opět zařazen do soutěže o Pohár běžce Českého ráje a Velké ceny východních Čech.