Coby vedoucí celek ve florbalové III. lize divizi IV, takto nejvyšší soutěži východočeského regionu (Pardubický + Královéhradecký kraj), nastoupili florbalisté FBC Peaksport k poslednímu turnaji v tomto kalendářním roce. Cíl měli jediný – potvrdit výsadní pozici a na domácí palubovce zvítězit v obou střetnutích.

Výraznou pomocí k jeho naplnění měla být přítomnost navrátilce Ladislava Štancla, jenž ukončil působení ve druholigovém Orlicko–Třebovsku a nejenom, že vyztužil obranné řady, ale pořádně zvýšil i údernost týmu v zakončení.

FBC Peaksport – Sokol Dobruška 4:1 (1:0, 3:0, 1:1)

Branky: 14. a 24. Tobek, 21. Dvořák, 28. Maloch.

Úvodní ze sobotních protivníků měl být tím zdatnějším, patří ke konkurentům Litomyšle z popředí tabulky a domácí proto potřebovali bodově odskočit.

První třetina ovšem ukázala, že je čeká těžký boj. Hra byla dosti opatrná, vyrovnaná, střeleckých pokusů, které by pořádně otestovaly brankáře, moc nebylo. Paradoxně nejnebezpečnější byli domácí při vlastním oslabení od 10. minuty, když dvakrát těsně minuli svatyni Dobrušky. Stav se poprvé změnil v čase 13:20, kdy Peaksport rychle rozehrál z rohu hřiště, čímž zcela zaskočil defenzivu soupeře a Hrdina našel svojí přihrávkou Tobka před odkrytou bránou.

Určující pro vývoj utkání byla druhá patnáctiminutovka. Domácí v ní dostali dlouhou výhodu přesilovky (2 + 2) a beze zbytku ji využili. Nejprve se ujala střela Dvořáka, který do míčku v těžké pozici jen tak „plácl“ a bylo to účinné (2:0). Poté se po individuální akci Stříteského prosadil podruhé v zápase Tobek, jenž byl znovu ve správný čas na správném místě. Litomyšl pak ovládla palubovku a další navýšení náskoku na sebe nenechalo dlouho čekat. V oslabení poslal Štancl míček přes celé hřiště před branku hostů, tam doběhl Maloch a pohotově jej sklepl do sítě – 4:0.

Hosté hrozili jen sporadicky a pokud už, byl na místě spolehlivý gólman Macek. Překonán byl pouze ve 36. minutě, kdy se domácí příliš vytáhli dopředu a nevšimli si, že „za bukem“ číhá jeden z protihráčů na brejk. Závěr si však už pohlídali. „Výsledek je pro nás určitě pozitivní, měli jsme z tohoto utkání trochu obavy. Soupeř zlobil ze začátku, rozhodla výborná druhá třetina,“ komentoval sekretář FBC Peaksport Vojtěch Jakubík.

FBC Peaksport – Sršni Hořice 9:3 (4:0, 3:1, 2:2)

Branky: 6., 7. a 23. Štancl, 29. a 32. Hrubeš, 12. Štefl, 15. Hrdina, 20. Joch, 39. Stříteský z trestného střílení.

Odpolední rival měl být pro domácí o něco snadnějším soustem, pohybuje se v závěru tabulky.

Začátek tomu ale příliš nenasvědčoval. Sršni překvapili aktivitou a šance se rodily na obou stranách. Pak se však v rozmezí jediné minuty prosadil dvěma přesnými střelami Štancl a domácí se uklidnili. Ve 12. minutě pálil z dálky do růžku Štefl a dvě vteřiny před vypršením hrací doby zlomil odpor hostů Hrdina – 4:0.

I ve druhé části pokračoval stálý tlak Peaksportu, z něhož padaly další góly, Štancl mimo jiné završil hattrick. Nakonec mohla padnout „desítka“, ale tu jako by se domácím nechtělo dát. V závěru polevili a dovolil soupeři kosmetickou korekci. „Hosté zkraje kousali, nevypadalo to jako zápas lídra s týmem z konce tabulky, ale už v první části jsme rozhodli,“ byl spokojen Jakubík.

Sestava FBC Peaksport: Macek (Řezníček) – Bouška, Štancl, Radil, Havran, Štefl – Joch, Stříteský, Dvořák, Maloch, Hrdina, Tobek, Hrubeš.

Další zápasy čekají na celek z Litomyšle 17. ledna proti Pardubicím a Náchodu.

Jakubík: Rádi bychom se střetli ve druhé lize se Svitavami

Spokojen se dvěma předvánočními třetiligovými výhrami byl i sekretář florbalového oddílu FBC Peaksport VOJTĚCH JAKUBÍK. Jak by ne, když Litomyšlští vedou tabulku a mohou spřádat plány pro novoroční útok na postup.

Máte za sebou první část třetiligové sezony. Jak ji do této chvíle hodnotíte z pohledu FBC Peaksport?

Zatím panuje určitě spokojenost. Je pouze škoda zbytečných porážek, jako byla ta proti Žamberku. S takovým soupeřem nemůžeme prohrávat. Smůla také byla, že jsme na Novou Paku narazili na začátku sezony, kdy ještě měla formu a podlehli jí, protože teď už začala ztrácet. Nicméně do nového roku jdeme z první pozice a to jsme chtěli.

U vedoucího celku soutěže se nelze neptat, jestli nepošilhává po postupu do vyšší třídy. Jak je to u vás?

Rozhodně se o to chceme porvat. Kdybychom na postup nemysleli, nemuseli bychom ani hrát. Už před rokem jsme byli na nový rok první, ale pak se to zvrtlo, což bychom neradi opakovali. Jako naše největší konkurenty vidím celky z Jaroměře, Trutnova a především z Vrchlabí, které má nyní nejlepší výsledky. Rádi bychom si zahráli ve druhé lize se Svitavami.

Tým jste doplnili o některé staronové tváře. Vyplácí se vám to?

Láďa Štancl se k nám vrátil po ročním působení ve druholigovém Orlicko–Třebovsku a jednoznačně to je pro kolektiv i pro herní projev obrovský přínos. Kdo viděl naše sobotní zápasy, může si sám odpovědět, proč je tak platný. Rovněž po roce jsme v týmu přivítali Tomáše Malocha, hostování ve Svitavách předčasně ukončil Michal Joch, jinak máme kádr vcelku stabilní. Myslím, že hra družstva jde nahoru, má svůj řád, máme lépe sehrané přesilovky. Je tam zkrátka patrný pokrok.

Co vaše další družstva a mládež? Je tam perspektiva do dalších sezon?

Dorostenci dělají v první lize body, sbírají zkušenosti, získali třeba skalpy silných soupeřů z Havlíčkova Brodu nebo Orlicka–Třebovska. Ženy hrají prvním rokem a také bodují, florbal je baví, chodí trénovat a budou se zlepšovat. Máme i základnu zhruba čtyř desítek mladších a starších žáků, takže do budoucnosti se dívám docela optimisticky.