Připraveny byly dvě trasy, kratší o délce padesáti kilometrů vedla v blízkosti ještědského hřebenu, kde se odehrálo vše podstatné. Královská trať s devadesáti kilometry délky se „podívala“ dál do kraje. Z počátku byla totožná s krátkou trasou, ale na dvacátém pátém kilometru se od ní oddělila
Novinkou „devadesátky“ i „padesátky“ bylo stoupání od dolní stanice lanovky na Ještěd přes lyžařský areál k horní přístupové silnici, co vede ke skokanským můstkům. O téhle pasáži s hodně výživnou stojkou se bude většině lidí asi dlouho zdát.

Celková náročnost obou tras byla dána předeším jejich převýšením 2660 m a 1720 m, než technickou obtížností. Na startu se celkem seřadilo více než 1000 lidí. Ukázalo se, že i přes nedlouhou historii je Ještěd Tour v kalendáři Kola pro život jedním z nejoblíbenějších závodů.

Většina startujících, jak špičky, tak zástupců našeho okolí zvolila kratší trasu, což má za důvod letošní systém přidělování bodů pomocí koeficientu. Ten nezohledňuje délku trasy a její náročnost, jako loni, ale počet přihlášených účastníků. V Liberci čest maratonských „profíků“ zachraňoval specialista na XCO Jan Škarnitzl (dimp Giant), který se jako zjevení objevil na startu. Kupodivu si nevybral jemu bližší krátkou trať, ale tu delší a zaslouženě zvítězil stylem start – cíl.

Daleko vyrovnanější souboje byly k vidění na kratší trase, kterou v závěrečném spurtu rozhodl ve svůj prospěch o pouhých 6 sekund Ivan Rybařík (Volvo Auto Hase) před Jakubem Šilarem (Alpine Pro – Author Team).

Velice dobře si mezi téměř sedmi stovkami bikerů vedl hořický junior Tomáš Zima, který vybojoval v absolutním pořadí 43. příčku a mezi juniory bral 5. místo! Ještě o příčku lépe, ve své kategorii nad 50 let, projel cílem Jiří Holas z Maratoncentra Jičín (absolutně 97.). Gabriela Pašková pak vybojovala sedmé místo mezi ženami.

Výsledky, 50 km: 1. Ivan Rybařík (Volvo Auto Hase) 1:54:44,2 hod., 2. Jakub Šilar 1:54:50,6, 3. Michal Plesník (oba Alpine Pro Author Team) 1:55:27,2,… 43. Tomáš Zima (Zimax – Pneu Hořice) 2:20:11,0, 97. Jiří Holas 2:32:00,4, 117. Jiří Smolík 2:36:38,8, 157. Jan Novotný (všichni Maratoncentrum Jičín) 2:45:02,6, 193. Pavel Kolda (Bakalo ZV 80 Nová Paka) 2:51:56,5, 207. Jaroslav Rachota (Sklopísek Střeleč) 2:55:24,0, 241. Zdeněk Pěchouček (Bakalo ZV 80 Nová Paka) 3:00:44,5.

90 km: 1. Jan Škarnitzl (dimp Giant) 3:23:21,6,… 54 Jaroslav Dlab (SSC Železný Brod) 4:23:57,6. ⋌ (jk)