Nebojte se slov Bosu, Port De Bras, Gravity, H.E.A.T. a Pump fx, nabádají trenéři čerstvě otevřeného Centra nových sportů na Benešově třídě. Hrozivě znějící názvy skrývají zábavné cvičení s překvapujícími výsledky, při kterém jde především o radost z pohybu.

Dva ze sportů, jež slibují zcela odlišný zážitek, si vyzkoušela i redaktorka Hradeckého deníku. Z tance i posilovacího cvičení byla po absolvovaných lekcích nadšená.

„Port De Bras je pro každého, kdo miluje tanec. Snoubí krásu pohybu, koordinaci těla i relaxaci,“ říká o sportu s prvky baletních pohybů či latinskoamerických tanců trenérka Taťána Česenková.

Podle popisu nováčka mezi hradeckými sporty soudím, že by Port De Bras nemuselo být příliš fyzicky náročné, a tak se vydávám vstříc prvnímu dobrodružství. Záhy si však na vlastní kůži vyzkouším, že „flákačka“ to rozhodně není. Na slibované kráse pohybu se musí pracovat.

A tak cvičitelka přidává stále nové taneční prvky do sekvence, kterou s čím dál větší šikovností a nadšením opakuje osazenstvo sálu. To vše za doprovodu hudby, ale beze slov. „Na lekci Port De Bras jde o splynutí těla s duší a hudbou,“ vysvětluje trenérka Česenková. Zrcadlová stěna, která slouží k tomu, aby člověk viděl své chyby, mi zprvu ukazuje pózy hodné slona v porcelánu. V závěru hodiny se už ale kochám více či méně ladnými pohyby sebe i ostatních. Za estetický zážitek si poděkujeme potleskem.

Druhá lekce mého sportovního odpoledne už éterické pohyby neslibuje. Na bosu, neposedném půlbalonu, se cvičí jako při aerobiku, nebo posiluje. Základem sportu je udržení rovnováhy. „Každá hodina může být vedena jinak. Záleží na trenérovi, na jaké prvky se zaměří. Každopádně je to hravé,“ říká instruktorka Renata Málková.

A má pravdu. Nestačím se divit, kolik variací lze s „gumovou bublinou“ provádět. Můj první výstup na „bosáka“, jak cvičební pomůcce trenérka přezdívá, byl velmi krátký. Následovaly další pokusy, při kterých bosu vzdorovalo, seč mu síly stačily. S vypětím jsem však „bosáka“ pokořila a s dětským nadšením se na něm učila stát, kráčet a pohybovat čím dál jistěji.

Stačí zapojit správné svaly a z gumového nepřítele se brzy stane zábavný pomocník na udržení kondice i formování postavy.

LENKA KAŠPAROVÁ