Na motocyklu Cagiva 125 SP absolvoval pět závodů kategorie Sport Production 125 a ve výsledném žebříčku obsadil velmi úspěšné třetí místo mezi 34 závodníky z celé republiky.

Seriál odstartoval na začátku května závodem na Slováckém okruhu ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Tam se Jakub umístil jako pátý. Následovalo 300 zatáček Gustava Havla na dobře známém okruhu v Hořicích, kde po napínavém závodě obsadil zasloužené 3. místo. „Doma je doma; z těch tratí, co jezdím, jsou Hořice výjimečné a snad nejnáročnější. Určitě je to domácím prostředím a známými lidmi, co se přijdou podívat. I když nervozita panuje vždycky, rozhodně bývám klidnější než moji rodiče,“ říká s úsměvem mladý jezdec se šťastným číslem 24.

Následující závod v Ostravě na začátku července provázely organizační nesrovnalosti a problémy s časomírou. I závodníci, které předjel, se dle rozhodčích umístili lépe, takže o výsledném jedenáctém místě je možné pochybovat. Nicméně další dva závody seriálu vyhrál suverénně a z Těrlicka i Kyjova si přivezl zlatý věnec. V Těrlicku byl jeho náskok před druhým v pořadí Radkem Chlíbkem úžasných 16,5s!

„Bylo to neuvěřitelné, startoval z šestého místa a hned od začátku si tvořil náskok, který s každým kolem zvyšoval a zvyšoval. My v depu jsme z toho byli nadšení! Čtvrt minuty za ním pořád nikdo v cíli, to se jen tak nevidí,“ komentuje výsledek Jakubova nejlepšího závodu Tomáš Petera, který mu spolu s Pavlem Nekvapilem a Lukášem Havrdou dělají servisní tým a zázemí na většině akcí.

Slavnostní vyhlášení seriálu proběhlo ve čtvrtek 27. října ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Celkově získal Jakub 82 bodů, o pouhý bod méně než druhý Miroslav Sedlo a s pětibodovou ztrátou na prvního Oldřicha Hanáka. Celá vítězná trojice pak vedla o více než třetinu bodů nad zbytkem žebříčku. Tento pohár je ojedinělý ve světě, podobné závody na přírodních okruzích se jezdí pouze v Irsku.

Jakub Vojtíšek startoval poprvé v roce 2008 právě na okruhu v Hořicích, když se mu naskytla příležitost pořídit si vhodnou závodní motorku. Jeho sen je však závodit v seriálu Mistrovství republiky, kde by měl možnost porovnat své schopnosti se zahraničními jezdci.

„Musím samozřejmě poděkovat svému týmu a hlavně rodině, která mě vždycky podporovala,“ nezapomíná na ty, co na něho čekají v depu. „Na posledních závodech se ukázalo, že jsme opravdu nepodcenili přípravu. Mám dobré zázemí a silnou oporu v mechanicích.“ Ti ovšem tvrdí, že Jakub je příliš skromný, motorku si připravuje vesměs sám a oni pouze asistují. Každopádně všichni věří, že se podobné úspěchy budou opakovat i v dalších sezónách. ⋌ J. Nekvapilová

Další snímky Lukáše Havrdy najdete v připojené fotogalerii.