Co je letos nového, jak jsou připraveni pořadatelé a další zajímavosti Jičínskému deníku poskytl VÁCLAV NIDRLE, tajemník TJ Sokol Dřevěnice a tiskový mluvčí.

Můžeš ve stručnosti přiblížit, jak turnaj vznikl? Je to už 55 let.
Krásné jubileum, že! V roce 1954, když Dřevěnice disponovala kvalitním dorosteneckým týmem a postavila také dva antukové kurty, rozhodla se čtveřice tehdy mladých nadšenců Josef Kraus a Jirkové Štál, Šimánek a Sůva, že zkusí využít kontakty na celou řadu velmi dobrých týmů a zorganizuje volejbalový turnaj. A protože to dělali opravdu dobře, brzy na sebe „nabalili“ další pořadatele a v průběhu krátké doby vznikl největší a nejoblíbenější volejbalový antukový turnaj na světě!

Jubilejní 55. ročník se koná v tradičním termínu o prvních dvou srpnových víkendech. Co nového pořadatelé připravili?
Jde – li už o 55. ročník v nepřetržité řadě, moc nového se vymyslet nedá. Spíš jde o to, správně si vyhodnotit drobné nedostatky a vyvarovat se jich. A tak precizujeme sociální zařízení, občerstvovací služby, provizorní kemp pro hráče.

Můžeš upřesnit termín a kategorie?
Ano, v sobotu 2. srpna hrají dorostenci, dorostenky, veteráni a první část extraligy mužů. Neděle 3. srpna patří mužům 2. ligy, dále ženám extraligy a 1. a 2. liga a finálové části extraligy mužů, což bude tradičně v přímém přenosu sportovního kanálu ČT 4 sport. Za týden 9. srpna hrajeme krajské přebory mužů a krajské a okresním přebory žen. Turnaj pak bude zakončen v neděli 10. srpna volnou soutěží mužů a velice oblíbenou a početně silně obsazenou kategorií smíšených družstev.

Každoročně přijíždějí stovky i tisíce hráčů a návštěvníků. Jak o ně bude postaráno?
Přijede – li například okolo 330 týmů, což byl stav roku 2007, znamená to více než 2600 hráčů a hráček. Přijíždí i hodně diváků, dále zástupci sponzorů, hosté, novináři. A nezanedbatelný je i počet pořadatelů – těch bývá každý den téměř 200. Ti všichni budou jíst a bude – li teplo, musíme být připraveni s hektolitry tekutin. V areálu budou i dva velkokapacitní stany, to pro případ deště ale i extrémního vedra. Musíme mít i dostatek toalet a umýváren, parkoviště pro stovky aut i prostory pro stanování.

Letošní jubilejní 55. ročník se koná pod záštitou Českého olympijského výboru. Co to pro pořadatele znamená?
Především je to veliká čest, Český olympijský výbor „nerozdává“ záštitu bez rozmyslu a také bez záruky, že akce je kvalitní a dobře připravená. V areálu bude viset vlajka, s velkou pravděpodobností se zúčastní předseda dr. Jirásek, pořadatelé budou mít k dispozici i omezený počet suvenýrů. A také chystáme překvapení, které si zatím nechám pro sebe.

Co se za poslední rok změnilo v dřevěnickém sportovním areálu?
Zásluhou stavebních sponzorských firem jsme vybetonovali podlahu pod velkým stanem, přestěhovali jsme buňku, kde skladujeme technické věci nezbytné pro pořádání sportovních akcí. Rádi bychom ještě do srpna položili zámkovou dlažbu před plážovými kurty a zároveň ji využili pro venkovní posezení u naši klubovny, kde máme i občerstvení, protože hospoda „Na Rychtě“ ve Dřevěnici umírá!

Uvidíme letos na turnaji také nějaká zahraniční družstva?
Ano, zcela jistě přijede mládežnická reprezentace Kuvajtu, bude startovat v sobotu mezi dorostenci a v neděli pak mezi muži II. ligy. A vyloučen není ani start dalších týmů, včetně týmu složeného z našich legionářů, což se řeší až těsně před konáním turnaje.

Do organizování turnaje jsou zapojeni většinou všichni členové TJ Sokol Dřevěnice. Už po několik let se ale ještě daří družstvu mužů hrát i na turnaji. Bude tomu tak i letos a jak vše stihnete?
Jak jsem říkal, každý den je k dispozici na 200 pořadatelů, nejvíce se jich vystřídá v kiosku, na zapisovatelských postech a na pískačkách pro rozhodčí a také v technice, která udržuje kurty i celé technické zařízení areálu v provozuschopném stavu. Hráči áčka si jistě budou chtít i zahrát, vždyť obhajují loňské prvenství ve volné soutěži. Vyloučen nebude ani start nové možné posily pro ligový tým exreprezentanta Milana Hadravy, o jehož příchodu právě intenzivně jednáme. To ovšem neznamená, že se kluci nebudou muset zapojit do práce! Ale jako v minulých letech – musí to zvládnout.

Jaké máš přání pro letošní ročník a co od turnaje očekáváš?
Přeju si, aby vyšlo počasí, ostatní jako amatérští profesionálové dokážeme zvládnout. Očekávám, že uvidíme kvalitní sport a spokojené hráčky a hráče a to nejen s vlastní hrou ale také s organizací turnaje.