Obětaví organizátoři z místní TJ zaznamenali při prezentaci 97 účastníků, a to byl první rekord. Za velký kus práce zaslouží uznání. Z mnoha obětavců jmenujeme jen několik, ředitele Karla Formánka, Vratislava Bílka či starostu obce Lubomíra Tichého. Přijeli běžci z Prahy, Krkonoš, Pardubic, Svitav i dalších míst východních Čech. Nechyběli jičínští orientační běžci.

Odjížděli spokojení

Program zahájili ti nejmenší, kteří startovali v sedmi kategoriích. Délka trati byla stanovena podle věku dětí. V tu dobu se už začali připravovat účastníci hlavního závodu, na muže čekalo 8600 metrů, ženy se musely poprat s poloviční tratí. A zvládly ji dobře. Nejrychlejší byla Táňa Metelková (Týniště nad Orlicí), rovinatým terénem tuřskobutovských lesů „metelila“ takovým tempem, až překonala tři roky starý traťový rekord Anny Báčové (Vysoká nad Labem) téměř o minutu a půl. V cíli už na ni čekala rodina a hlavně devítiměsíční syn Tomáš.

To samé se podařilo i v hlavní kategorii mužů jeho vítězi Radoslavu Grohovi (Dvůr Králové), kterému naměřili v cíli čas 29:38, čímž překonal orientačního běžce Jana Vodičku o 1:12 min. Radoslav Groh má letos velmi dobrou formu, v polovině června překonal poměrně výrazně traťový rekord na Pecka krosu.

„Jo, to kdyby se závody konaly ve čtvrtek, kdy tady každý utíkal před větrem, bouřkou a lijákem, to by bylo rekordů ještě více,“ poznamenal Jarda Egrt, který se staral o občerstvení účastníků, nabízel svijanské pivo jako křen, chlazené nealkoholické nápoje, párky, sekanou i tlačenku a vše moc chutnalo!

Mezitím basketbalista Karel Formánek připravoval slavnostní ceremoniál. Na naši otázku, za koho bude v nové sezoně hrát, odpověděl. „V Trutnově jsem skončil, ještě přesně nevím, hlavně bude záležet na čase a dalších okolnostech, ale pravděpodobně to bude druholigový Jičín.“

Na startu nechyběla ani bývalá reprezentantka ČSSR v běhu na lyžích Blanka Paulů, přijela i s kamarádkou Janou Chlupatou, které se v Butovsi moc líbilo. „Páteční termín je ideální, o víkendu máme volno a to je fajn“, poznamenala.

Výsledky, ženy do 39 let: 1. Táňa Metelková (Týniště n. O.) 16:14 min., 2. Ivana Boltenková (Beermental) 18:11, 3. Michala Miklásková (Vrchlabí) 18:37. Ženy do 49 let: 1. Anna Krátká (Svitavy) 17:13. Ženy, 50 – 59 let: 1. Blanka Paulů (Úpice) 18:02, 2. Jana Chlupatá (Vrchlabí) 22:15). Muži, hlavní závod 8600 m: 1. Radoslav Groh (Dvůr Králové) 29:38, 2. Michal Drobník 32:09, 3. Jan Beneš (oba Beermental) 32:43