Pro ty, kteří se rozhodnou tuto sportovní akci navštívit, uvádíme rámcový program mistrovství.

Pátek 4. července
8.00 – 18.15 utkání ve skupinách o dvě postupová místa
18.30 – 20.00 první kolo čtvrtfinálových utkání

Sobota 5. července
8.00 – 11.15 druhé a případně třetí kolo čtvrtfinálových utkání
13. 00 – 19.00 semifinálová utkání

Neděle 6. července

9.00 finále - první kolo
11.00 finále – druhé kolo
14.00 finále – případné třetí kolo

Kroket jistě nepatří mezi masové sporty. Kroket jako hra však má poměrně dlouhou historii, v roce 1900 v Paříži byl dokonce olympijským sportem. Jeho historie na území současné České republiky není zatím zpracována. Je však doloženo, že v Hořicích v Podkrkonoší hrály kroket žačky Dívčí odborné školy Vesna již v roce 1909.

Co je kroket?

Kroket se hraje se čtyřmi barevnými koulemi na travnatých kurtech se šesti brankami a středovým kolíkem. Cílem hry je pomocí úderů kroketovou holí dostat koule, se kterými hráč hraje, všemi šesti brankami ve stanoveném pořadí a potom jimi zasáhnout středový kolík. Rozměry kurtů jsou stanoveny v poměru 4:5 jako násobky čtyř yardů. Hrací koule mají průměr 92 milimetrů, průměr branek bývá 100 milimetrů, turnaje vyšších kategorií se hrají s brankami o průměru 94 milimetrů.


Na podzim roku 2004 založilo několik nadšenců v Hořicích Czech Country Croquet Club. Nejprve hráli tzv. country kroket, ale od roku 2005 začali hrát kroket podle mezinárodních pravidel asociačního kroketu. Klub uspořádal také řadu turnajů započítávaných do celostátního žebříčku Asociace českomoravského kroketu, ve kterém je v současné době klasifikováno 16 jeho hráčů. Vyvrcholením dosavadní činnosti klubu potom je pověření uspořádat 2. mistrovství České republiky v kroketu.

Kulisa

Historickou kulisou je 99. výročí kroketu na Hořicku, které bude připomenuto dobovou fotografií a snad i současnými hráčkami v dobovém oblečení. Kromě sponzorů podporují tento mistrovský turnaj Rada Královéhradeckého kraje, město Hořice a obec Bříšťany.

Účast na mistrovství si vybojovalo šestnáct nejlepších hráčů. Mezi nimi jsou i tři hráči hořického Czech Country Croquet Clubu: Petr Bárta ml., František Kozel a Tomáš Rejmont.

Pokud opravdu chcete poznat kroket, nový sport s dlouhou historií, udělejte si tento víkend čas a navštivte příjemný sportovní areál v Bříšťanech nedaleko Hořic. (cro)