Na jaře 1967 vznikl závod z hecu a z recese. Lhotecký rodák Václav Dobeš a předseda JZD Předvoj v Mlázovicích tehdy v hospodě prohlásil, že uzavře sázku s každým, kdo si myslí, že doběhne ze Šárovcovy Lhoty až na Zvičinu (kopec ve východních Čechách) nejdéle do dvou hodin. Každá minuta nad tento limit bude znamenat jedno pivo pro něj, naopak každá minuta pod dvě hodiny pak prohru jednoho piva.Kronika závodu hodně prozradí

Tak vše začalo

Těch, kteří se odhodlali k činu ohrožujícímu jejich fyzickou integritu, nebylo mnoho - celkem čtyři – Josef Kadečka, Ladislav Krasl, Josef Podzimek a Josef Zvoníček. Výsledek (1:37:00 hod.) znamenal pro Václava Dobeše prohru 92 piv. Po sedmi letech byl dluh oněch 92 piv skutečně a konečně vyrovnán (možná právě díky tomu nese běh své jméno).
Jak jsme zjistili v zákulisí (schůze a hospoda), byla tehdy trasa na Zvičinu připravena zdaleka nejlépe ze všech ročníků. Josef Zvoníček (dlouholetý předseda organizačního výboru) jako myslivec v tomto revíru cestu na Zvičinu několikrát prošel a našel různé zkratky. V rámci přípravy byla tehdy trasa značena citróny na stromech, které měly uhasit žízeň. To se již nikdy v dalších letech neopakovalo.
Z dalších perliček by bylo zajímavé zmínit, že v duchu tradice (trasa libovolná), si mnohdy místní matadoři připravují své vlastní zkratky. Kdybyste po trati náhodou viděli skupinku borců (většinou staršího věku, mladí dnes již moc neběhají), v žádném případě se k nim nepřipojujte. Před několika lety jsem to zkusil. Trasa byla opravdu o trochu kratší, ovšem musel jsem přebrodit potok, běžet zabláceným polem místo silnicí a moje tělo tak bylo poznamenáno fyzickým utrpením a psychickým strádáním, protože jsem navíc oněm starším kmetům se svou nadváhou nějak nemohl stačit.
Ať tak nebo onak, od toho roku se Zvičina běhá dodnes. Před více než 20 lety byl závod zařazen do Českého poháru v bězích do vrchu, je navštěvován mnoha předními sportovci a časy těch nejlepších se dostaly pod jednu hodinu. Závod je to opravdu těžký. Posuďte sami – délka 13,6 km, převýšení 393 m … mezi námi nesportovci – stačí se na startu podívat, kdeže je ta Zvičina. Ti slabší ztrácejí vědomí již při pohledu v dál.

Současnost

Letos organizátoři ze Zemědělské akciové společnosti Mlázovice, Svazu dobrovolných hasičů v Šárovcově Lhotě a s.r.o. Microrisc opět udělali maximum pro to, aby všichni, kteří mají rádi legraci, byli nejenom patřičně motivováni k tomu aby doběhli (došli či dobelhali se) do cíle a udělali tak radost těm okolo trati, ale aby udělali radost i sobě. Kromě sportovních kategorií daných věkem vytvořili další kategorie společenské – pro opravdové nesportovce. Každý měl možnost zvolit si tu svoji…
Celkem se na start postavilo 142 běžců. Mezi muži zvítězil Ondřej Fejfar (Vrchlabí) v čase 56:37:17 min. V ženách byla nejrychlejší Eva Nývltová (Olymp Praha) 1:04:39. Na Zvičinu se také vypravilo více než 300 turistů, kteří si zvolili trasu 15 nebo 30 km a šestadvacet cyklistů, ti absolvovali časovku horských kol.

A co dál?

Každopádně 40. ročník byl zdařilý, počasí přálo, vše klapalo. A co bude dál? Najdou se pokračovatelé takových obětavých organizátorů, kteří stojí u zrodu akce od začátku a mají už právo na odpočinek? Uvidíme, jistě se o tom i v těchto letních dnech diskutuje.