První závod uspořádali Jičínští v roce 1976 na žádost Peo Bengtssona. V roce 1979 inicioval zakoupení staré hospody na Bradech. Tu velkým úsilím členové klubu přebudovali na Sportcentrum. Na Brada jezdily trénovat snad všechny reprezentace i jednotlivé kluby z celé Evropy. V současné době je zařízení v pronájmu a přináší finanční příspěvek na činnost klubu.

„Začátky orientačního běhu jsou spojeny s turistikou. K nejstarším pamětníkům patří Jindra Vodička a Bohouš Procházka. To se běhalo ve dvojicích, někdy se zátěží a na kontrolách byly zkoušky. První závod jsem běžel ve dvojici s Vlastem Jenčkem, posléze s Vaškem Zakouřilem jsme již vyhrávali většinu závodů," říká v úvodu.

Co vás nejvíce zaujalo v uplynulém roce v orientačním běhu, celosvětově i republikově?
Nejlepší světová závodnice Švýcarka Simone Niggli získala na mistrovství světa tři zlaté medaile, ve sprintu na krátké trati a klasice, navíc bronz se štafetou. Tato třiatřicetiletá závodnice, která pečuje o tři děti, ohlásila konec kariéry. Na MS získala celkem 23 zlatých medailí. Jako jičínský patriot musím zmínit vítězství dospělých v nejvyšší soutěži orientačního běhu – v první lize klubů České republiky. Jičínské družstvo žáků pak zvítězilo v nejvyšší soutěži žactva v mistrovství Východočeské oblasti. Východočeská oblast zahrnuje Královéhradecký a Pardubický kraj.

I přes značný věk dosahujete velmi dobrých výsledků, zejména na šampionátech veteránů. Můžete prozradit čtenářům recept?
Můj recept na běhání? Pořiďte si běhavého psa a ten vás nenechá lenošit. Nejdůležitější je pečovat o pohybový aparát těla. Především nešetřit na kvalitních botách navíc si přidávám gelové vložky. Při tréninku se vyhýbám tvrdému povrchu. Orientační běh se běhá v měkkém lesním terénu. Používám tři medikamenty: Kostival – na klouby (gel si připravuji z kořene), Kolostrum – na imunitu a regeneraci (má i růstové faktory), Piracetam – na hlavu (obnova mozkových buněk).

Vzpomínáte, jak začínaly reprezentantky České republiky Dana a Radka Brožkovy?
Obě začaly s orientačním během na základní škole v Rovensku pod Troskami, kde vedl kroužek orientačního běhu pan učitel Vlček. Za Jičín začaly nejdříve běhat štafetové běhy, posléze přestoupily, neboť v jičínském klubu měly všechny možnosti na zlepšování jak fyzické, tak mapové dovednosti.

Jaká je současnost obou úspěšných závodnic?
Dana vystudovala medicínu a pracuje ve výzkumné laboratoři. Radka pracuje jako lékařka v Hradci Králové (pozn. autora: jejich hlasy najdete pod článkem dole).

Sportcentrum Jičín dosáhlo v uplynulém roce velmi dobrých výsledků v práci s mládeží. Můžete je připomenout?
Nejlepším výsledkem je již zmíněné vítězství družstva v mistrovství Východočeské oblasti žactva . Východočeská oblast je nejsilnější oblastí co do počtu závodníků, tak co do výkonnosti. Největší konkurence je z klubů velkých měst Pardubic a Hradec Králové, kde mají početnější základnu. V jičínském klubu pod vedením Pavla Řeháka a čtyř trenérů sportuje přes 30 žáků. V průběhu celého roku jsou pravidelné tréninky mapové a běžecké, plus víkendové závody. Oddíl pořádá jarní a letní mapové soustředění. V zimním období nahrazuje mapu tělocvična. Místo běžeckého tréninku podle možností – lyžování.

Myslíte, že ve Sportcentru vyrostou nové Brožkové, talentů je několik, například Kochová?
Na takovou otázku je těžká odpověď. Mezi našimi žáky vidím pět až šest talentů, kteří jsou i potřebně pro orientační běh zapáleni. Výsledek se pozná později, nejdříve při přechodu do dorostu. Stává se, že při náročnějším tréninku někdo to vzdá a někdo zůstane v průměru. V letošním roce je skutečně radost pohledět na výsledky, jaké má Anča Kochová, co může, to vyhrává. U Aničky se musí zapracovat na mapové přípravě, zatím dělá v skoro každém závodě chybu, kterou většinou dokáže rychlým během napravit. Až odstraní chybování, zlepší pozornost, tak z malé hvězdičky může být hvězda větší. Potěšitelné je, že s ostatními kamarádkami mají dobrý kolektiv a děvčata se snaží výkonnostně přiblížit.

Na co se Sportcentrum zaměří v novém roce?
Po sportovní stránce si určitě přejeme obhájit vydobyté pozice, to znamená první místo v lize dospělých a první místo v mistrovství Východočeské oblasti družstev žactva. Obhajoba je vždy o hodně těžší, protože soupeři chtějí být také první. V soutěži dospělých rozhoduje, zda nekolidují plány reprezentace s termíny závodů. U žactva je důležité, aby v rozhodujících závodech neonemocněly opory družstva. Sportcentrum se bude nadále věnovat popularitě orientačního běhu. Během roku máme v plánu celkem dvacet nejrůznějších závodů, náborových a pro veřejnost, pro školy, školky i pro postižené ze ZŠ Soudná, dva závody pří akci Jičín město pohádky.

Co byste doporučil možným zájemcům o orientační běh?
Orientační sport je sportem od 7 do 100 let. S orientačním během je možné začít v každém věku. Kategorie jsou rozdělené podle věku a výkonnosti, každý si může najít svého soupeře. Sledujte naše vývěsky v Panské ulici a na Husově třídě, kde se dozvíte o našich připravovaných akcích. Co je krásnějšího a potřebnějšího pro každého jedince než proběhnutí v čistém prostředí naší přírody. Orientační běh není jenom běh, je to hra, pokaždé jiná. Pro nejmladší radost z každého nalezeného lampionku. Pro dospělé jedinečné jak se odreagovat z dnešního hektického života. Kromě běhu musíte zaměstnávat i hlavu a řešit postupy z kontroly na kontrolu.

Je před námi nový rok 2014, jaké přání byste poslal čtenářům Jičínského deníku?
Čtenářům Jičínského deníku přeji do nového roku hlavně zdraví a také něco z orientačního běhu, a to SPRÁVNÝ SMĚR v průběhu celého roku 2014. Také přeji všem, aby v Jičínském deníku nacházeli poutavé zprávy a zejména ty zprávy, které nás všechny potěší. 

Co dělají Dana a Radka Brožkovy?
Dana Brožková, vystudovala medicínu, pracuje ve výzkumné laboratoři a dodává: „Má to výhodu, že si mohu trochu přizpůsobit čas na práci a trénink. Skloubit práci na plný úvazek a trénink je velice těžké. Zatím mě obě profese baví, tak se jim hodlám věnovat i nadále."
Radka Brožková, pracuje jako lékařka v Hradci Králové, čímž ji ubylo volného času na trénování a závody. „Snažím se stále kvalitně trénovat, ale po dvaceti letech orienťáků cítím, že potřebuji změnu. Čím dál více se věnuji adventure závodům, což je vlastně takový orienťák ve větším formátu". Radka se v závěru loňského roku zúčastnila mistrovství světa v adventure Race na Costa Rice.