Dominik Ruml v interligové premiéře předvedl parádních 625 poražených kuželek (třetí nejlepší výkon celého zápasu!) a přispěl k vysoké výhře domácí České Třebové 7,5:0,5 bodu nad TJ Sokol Luhačovice. Lepší byl již jen juniorský mistr světa Jan Bína 630 a další člen juniorské reprezentace ČR Petr Dobeš. Ten předvedl fantastických 683!

Ještě větší paráda a naprostá kuželkářská bomba pak vybuchla v neděli, kdy do České Třenové zavítal dvojnásobný vítěz Interligy a již několik let jeden z nejlepších celků světa ŠK Železiarne Podbrezová. Profesionální tým složený ze slovenských a srbských reprezentantů vítězí na česko-slovenské scéně většinou 8:0 či 7:1 a již několikrát se mu podařilo dosáhnout v utkání na těžko uvěřitelných 4000 poražených kuželek. Ze 132 soubojů loňského ročníku ztratili její hráči pouhých 20! A největší opora týmu světová jednička, několikanásobný mistr světa Vilmos Zavarko pak ani jediný.

V České Třebové však tento zaběhnutý scénář neplatil. A kdo se o to postaral? Dominik Ruml a Jan Bína. Úvod nenasvědčoval žádnému kuželkářskému překvapení. Favorizovaní hosté se po skvělých výkonech Bystríka Vadoviče 642 a Daniela Tepši dostali do vedení 2:0!

V prostřední části ovšem využil Dominik Ruml slabšího dne Milana Tomky a výhrou 605-570 získal velice cenný skalp! Vrcholem dne měl být souboj juniorského mistra světa a bronzového medailisty z šampionátu elitní kategorie Jan Bíny, kterého vyzval k souboji několikanásobný a úřadující mistr světa Vilmos Zavarko. Ti nabídli všem přítomným divákům strhující podívanou. Skvěle koncentrovaný a namotyvovaný Jan Bína vlétl na favorita ve velkém stylu. Úvodní plné 121-106. V dorážce Bína před dotahujícím Zavarkem (dorážka 70) uhájil náskok a bere mu dráhu poměrem 183-176!

Další plné jsou naprosto vyrovnané 107-105, ale lepší dorážku má tentokráte Bína, který tak jde do vedení 2:0 po výhře 168-159! Do takovéto kritické situace se Zavarko na ČESKO-Slovenské scéně nedostává. Mobilizuje všechny síly a další plné pro sebe získává jednoznačně 120-103! Jenže v dorážce exceluje Bína. Předčí v ní soupeře 71-52 a v posledních hodech tak otáčí ve svůj prospěch i souboj na třetí dráze 174-172! Prvotřídní senzace je na světě. Zavarko prohrává a to již po třech drahách. Oba borci vědomi si, že souboj je vlastně rozhodnut povolují o čemž svědčí následující plné 89-97.

Jenže prestiž a rivalita opět přimějí oba kuželkáře k maximální koncentraci v dorážce, která je oboustranně opět naprosto famózní. Oba dva se v ní přibližují k náhozu z plných což je neskutečné. Těžko uvěřitelné je pak také to, že i v koncovce této třicítky je úspěšnější Bína. Dorážka 79-70 znamená zisk i čtvrté dráhy, tentokráte 168-167 a tím pádem celého souboje 4:0 (693-674).

Česká Třebová tak vyrovnala průběžné skóre zápasu na 2:2. V koncovce již potvrdili hosté roli favorita a dotáhli zápas k výhře 6:2 (3819-3595). Přesto je jisté že zejména duel Bína-Zavarko zůstane dlouho v paměti aktérů, diváků i kuželkářské veřejnosti.    Jiří Kapucián