Vyrazili jsme den před oficiálním zahájením brzy ráno, abychom stihli v Pécsi, kde bylo centrum, odprezentovat všech pět členů oddílu OK Reco Sport a tréninkově pochodit v prostoru, který měl připomenout zítřejší kvalifikaci na orienťácký sprint. Poté jsme se vydali na prohlídku centra „Pětikostelí“…

Navečer jsme se ubytovali v kempu u jezera Orfü, kde nám místo na stan hlídali kolegové z Nové Paky a českou skupinku posílili i běžci Vrchlabí a Turnova. Večer a řada dalších se nesly v duchu vzpomínání na předchozí mistrovství světa, v nichž my jsme byli mezi zkušenými benjamínky, neboť nás, na rozdíl od kolegů, čekal teprve třetí veteránský šampionát. A tak jsme si rádi vyslechli nevšední příběhy a zážitky z MS, která se konala v Norsku, Kanadě, USA nebo Novém Boru.

Stavitelé tratí na kvalifikační závod využili v Pécsi zejména historické centrum, jeho zákoutí, uličky, parky, dětská hřiště, různá spojovací schodiště s doběhem na hlavním náměstí před kostel mešitou z osmanských dob. Na náměstí se tísnilo několik tisícovek diváků i závodníků. V podvečer totiž proběhl i slavnostní nástup všech zúčastněných zemí a oficiální zahájení WMOC 2011. My jsme ještě stihli navštívit stylovou „čtyřku“ s pravými maďarskými specialitami. Hned druhý den na nás čekalo finále ve sprintu, které se odehrálo v nedalekém bývalém hornickém městě (uhelné a uranové doly) Komló.

Shromaždiště a centrum bylo sice v příjemném parku, kde každý hledal místo ve stínu na více než třicetistupňovém vedru, ale větší část trati se běžela v poměrně nevábném prostoru sídliště, řadových garáží, okrajových zarostlých ploch se skládkami, odkud jsme se uličkami dostali až na cíl, kde jsme v závěrečné pasáži sbírali kontroly ve svahovitém parku. Doběh na hlavní třídě opět sledovaly stovky diváků. Prapor naší výpravy držel nejvýše Ivan Vydra, který vybojoval v M45A 46. místo, v „béčkách“ obsadil Zdeněk Kořínek 44. pozici. Dařilo se Ivě Kábrtové, která v početné konkurenci obsadila ve W45B 19. místo, Saša Dastychová pak doběhla 12. ve W35B. Pavel Vydra (jako první nepostupující do béčka) pak skončil čtvrtý ve finále H45C. Zároveň jsme byli duchem v Nové Pace, kde jsme drželi na dálku palce Vaškovi Fejfarovi, který jel o další body ME v autokrosu. Po dojezdu finále jsme byli odměněni několika esemeskami se zprávou o Vaškově triumfu.

Následoval první den volna, který někteří závodníci využili k tréninkovému závodu (Model Event), další pak k výletu nebo odpočinku před náročnými kvalifikacemi na klasické trati. Zástupci našeho oddílu se rozdělili na dvě skupiny – část odjela ke sto kilometrů vzdálenému Balatonu, my s Ivou pak do Čechy opěvovaných termálních lázní Harkány v blízkosti chorvatských hranic. Je pravdou, že to byla po dvou závodech velice příjemná relaxace. Na zpáteční cestě jsme se ještě zatavili nad Pécsí na televizní věži s rozhlednou na hoře Misina (525 m.n.m), která tvoří dominantu zdejšího pohoří Mécsek. Při každém výjezdu a sjezdu do kempu jsme se pohybovali po silničce plné desítek zatáček trati rychlostní zkoušky 44. ročníku Mécsek Rally, která se zde jela pouhý týden po našem odjezdu. Volný den končil a my jsme se prohlídkami starších map připravovali na terén kvalifikací pro klasickou trať pro nás dosud neznámý.

Dokončení přineseme v pondělním Jičínském deníku.