V dubnu se uskuteční testování závodních strojů v Sedlčanech a Humpolci. A právě zde také odstartuje seriál závodů mistrovství České republiky. To letos čítá sedm podniků, třetí z nich se 9. – 11. května pojede ve Štikovské rokli u Nové Paky. Závěrečný závod pak na poslední srpnový víkend připraví pořadatelé z Autoklubu Dolní Bousov.

Velice diskutabilní je kalendář závodů mistrovství Evropy. Začíná se až v polovině května v německém Seelowě, na který naváže hned následující týden lotyšská Bauska. Poslední víkend v červnu se jede v Matschenbergu a v tradičním termínu na začátku července Nová Paka.

Po pouhé týdenní pauze se uskuteční závod ve francouzském Saint Georges a hned následující víkend se netradičně pojede v Maggioře. Tedy během pěti víkendů se jedou čtyři závody, což je pro jezdce, techniku i týmy časově i finančně velice náročné a v případě větší havárie nebo závady na technice až nereálné… Následuje čtrnáctidenní pauza a opět dvojzávod v Přerově a Nyirádu. Závěrečný závod ME letos připraví loňský nejúspěšnější pořadatel z francouzského městečka Saint Igny.

A jak se na zveřejněný kalendář dívá Václav Fejfar, mistr Evropy z roku 2012 a vícemistr z loňska? „Zatím si to vůbec nedovedu představit. Bude to nesmírně náročné na přípravu, údržbu, zatížení mechaniků. Nevím, zda to vůbec bude reálné stihnout. Na závody se zpravidla odjíždí ve středu, nejpozději ve čtvrtek, vracíme se v pondělí a to jedeme celou noc. Na repasi a přípravu zbývají necelé dva dny. V případě selhání motoru je zřejmě nemožné stihnout start dalšího závodu, pokud tedy jezdec nemá k dispozici náhradní motor. Čtyři evropské závody za pět týdnů, to tady snad ještě nebylo…"

Mistrovství zóny střední Evropy má zapsáno v kalendáři osm závodů, v České republice se pojede v Humpolci a v Poříčí nad Sázavou. Tradiční Setkání mistrů v Humpolci se bude konat netradičně již poslední víkend v září. V další „terénní" disciplíně – rallykrosu se premiérově uskuteční mistrovství světa, když vedle evropských tratí zavítají závodníci i do Kanady, Turecka a Argentiny.   Pavel Vydra