Mezi šestačtyřiceti jezdci si nejlépe vedl Willi Rösel před Ervinem Schmidtem a Jiřím Plškem. Další rok se jelo 5. a 6. července, tedy ve stejné dny jako letos, a na „bednu“ se dokázali za neuvěřitelné divácké kulisy prosadit výrazně i naši závodníci.


V divizi „plechovek“ skončili za vítězným Derberem bývalí úspěšní jezdci rally Tomáš Hank a Ladislav Zelený se Škodami 130 RS. Tomáš Hank dodnes úspěšně jezdí závody do vrchu. Nutno dodat, že v jejich škodovkách byl sotva poloviční výkon, než v silných vozem Porsche, VW nebo Alfa Romeo.
V buginách opět dominoval Rösel před Jiřím Bartošem a domácím Václavem Uhrem. V dalších třech letech nenechal Peter Derber s Porsche 911 nikoho na pochybách, že mu trať ve Štikově sedí a opět zvítězil, Radost jsme měli v divizi tři, když se v letech 1981 sešli na stupínku Alois Havel, Bartoš a Uher, 1982 Karel Havel, Bartoš a Hošek. Následující dva roky se na první místo prosadil Wöbel.


Štikovská rokle pak poznávala další autokrosové osobnosti, Jörg, Fornicola, Schönacher, Batista (divize 2), Hakwoort, Susan, Schönacher, Schmid nebo Volk (divize 3). A také náš František Kačírek. V roce 1985 vyhrál Jaroslav Hošek a na stupně ho doprovodili K. Havel a V. Uher. Také o rok později se sešli „na pódiu“ tři naši K. Havel, A. Havel a Bartoš. V roce 1987 pak poprvé vyhrál Bohumil Křesťan junior, který se stal na konci sezony Mistrem Evropy.
Prakticky každoročně patřila pořadatelsky Nová Paka mezi nejlépe hodnocené motoristické podniky v tehdejší ČSSR, ale i v Evropě. V roce 1986 získala vyšší ohodnocení pouze Rally Bohemia, ale například Barum rally byla až za Štikovskou roklí.


Za zmínku určitě stojí také rozhodnutí z roku 1985, kdy byla u novopackého autoklubu zřízena autokrosová základna, která měla za cíl připravovat naší reprezentaci pod vedením nynějšího předsedy off roadové komise FASu Ladislava Tejchmana. Ve druhé polovině osmdesátých let se také začaly rozjíždět závody kategorie do 1600, v roce 1987 byl pro ně vypsán Intercup. Zítra přineseme další díl, věnovaný právě startům šestnáctistovek.

Pavel Vydra