Šachová hra má ve městě pod Bílou věží dlouholetou tradici, vždyť zde vznikl první český šachový spolek mimo Prahu již v roce 1879. Po kolektivním titulu mistra ČR družstev Slavie Hradec v roce 1977 se jedná vpravdě o historický individuální úspěch.

Studenta 4. ročníku magisterského studia Matematicko – fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze přivedl už v pěti letech ke královské hře jeho otec. Základy šachu získal u trenéra Martina Paukerta v Sokole Hradec.

První velký úspěch přišel o tři roky později, kdy na mistrovství ČR kategorie do 8 let obsadil 4. místo.

Ve 12 letech byl zařazen do individuálního výcviku talentů a jeho trenérem se stala hradecká šachová legenda Evžen Gonsior. „Martinův talent se snoubí s pracovitostí a potřebnými vlastnostmi. Díky tomu se lepšil i výsledkově, což korunoval primátem na mistrovství ČR kategorie do šestnácti let,“ říká Gonsior.

Jako patnáctiletý nastupoval Martin Petr za Synthesii Pardubice v I. lize a brzy přešel do extraligy, kde s Rapidem Pardubice vybojoval hned třikrát titul mistra republiky družstev. Kromě studia má Martin Petr před sebou i velké výzvy na 64 polích.

„Již začátkem července mne čeká premiérový start v řecké šachové lize. Hrát zde bude i česká jednička David Navara. Také se těším na účast na tradičním Czech open v Pardubicích.“

Dlouhodobým výkonnostním cílem je dosažení hranice 2600 ELO bodů.

(ld)