Možná to vyznělo poněkud namyšleně, ale ona to nakonec ta oslava i skutečně byla. Čtvrtek, pátek i sobota byly krásné dny, vyplněné setkáním, vzpomínáním, tréninkem. A v neděli se šlo na věc.

Spokojení diváci
Překvapení pro pořadatele, už v 10 hodin bylo téměř vyprodáno, 20 000 diváků! Dopoledne proběhly warm-upy. Zahájení mělo skutečně slavností ráz, prostor u startovní věže byl plný aktérů motoristického svátku. Po projevu starosty Ivana Doležala a zástupců sponzorů předal Zdeněk Lhota Martinu Sodomkovi Modrou Niké, jako výraz ocenění práce pro Zatáčky.

Jako první vyjeli k závodu klasici do 350 ccm. Byla to záležitost našich jezdců. Vyhrál Víťa Hatan, před Pavlem Navrátilem a Lukášem Běličem.
Pak vyrazilo velmi početné startovní pole třídy sportproduction 125 ccm. Zpočátku to byl souboj Chlíbek, Hanák, Kolář a Lamich. Kolář havaroval, Chlíbek se zdržel a souboj o prvenství tak byl na Lamichovi a Hanákovi. Radek Lamich rozhodl o svém vítězství až v závěru, druhý byl tedy Olin Hanák.

Klasici do 500 ccm a 750 ccm startovali společně, ale hodnoceni byli samozřejmě odděleně. Půllitry vyhrál nestárnoucí Rolf Blatter, bývalý vicemistr světa a několikanásobný vítěz zatáček z let minulých. Za ním skončili naši Pavel Novák a Honza Volák.V sedmsetpadesátkách vyhrál Jiří Lefan, před dalšími legendami Zatáček Franzem Hellerem a Frankiem Mrazkem.

Spojená byla i třída GP 125 ccm a GP 250 ccm. Ve dvackách to byl neuvěřitelný souboj mezi Patrikem Kolářem a Oldou Podlipným. Celý závod tito dva jeli ne za sebou, ale vedle sebe. Patrik nakonec Oldu vyhrát nenechal a porazil jej o pouhých 0,3 vteřiny. Třetí byl Grämer a čtvrtý Lohse, oba z Německa.
Ve dvoupade vyhrával podle předpokladů Wolfi Schuster z Německa, druhý byl Anders Blacha z Dánska a třetí Tukka Korhonen z Finska.
Závod šestek, to byl nářez jak se patří. Pearson, Brož, Holan, Dokoupil, Zrzavý …na čele Brož, pak Pearson, Holan a Dokoupil. Pak ale Brož s Pearsonem poodjeli. Brož zkoušel jet jedno extra rychlé kolo a čekal co Pearson. Oba letěli neskutečným způsobem. Brož se otočil a viděl Pearsona na dva metry za sebou. Z jejich boje vyšel vítězně Michael Pearson a navíc postavil nový traťový rekord 2:18,86 min… Jirka Brož byl druhý, třetí Kamil Holan a čtvrtý Michal Indi Dokoupil.

Supermona proběhla v očekávaném souboji Kameničtí a Kalina proti Kehrerovi. Všechno bylo rozehráno skvěle. Kameničtí na čele, Kehrer za nimi. Postupem času ale Kehrer porychlil a nakonec bral vítězství, před Liborem Kamenickým, třetí dojel Karel Kalina a čtvrtý Martin Kamenický.

Litry, tedy závod nad 600 ccm, byl další ozdobou letošních Zatáček. I zde to byla naháněná Pearsona s našimi road ratingovými specialisty. Kamil Holan, Jirka Brož a Mára Červený tlačili na Pearsona takovým způsobem, že ten „musel" zajet opět nový traťový rekord… jeho hodnota je 2:18,68 min., což je průměrná rychlost na jedno kolo 133,7 km/hod.!

A je tu konec. Jubilejní Zatáčky jsou historií. Přichází loučení v depu, podání rukou za dobrou práci. Ať žije ročník jedenapadesátý!
Ve dnech 16. a 17. června, se jede v Hořicích 21.ročník České Tourist Trophy. ⋌Ladislav Kočí