Basketbal: Jičínské druholigové ženy čeká v roli nováčka velice těžká sezona

Jičín se náhle objevil ve druhé lize, jak k tomu došlo?

Vzhledem k tomu, že oddíl má v poslední době odrůstající ligové dorostenky téměř čtyř ročníků, z nichž především bývalé dorostenky pana Kozáka již do žen věkově patří, bylo prioritou tuto soutěž v Jičíně hrát. Zároveň byla potřebná změna v týmu žen, kde výkonnost i nasazení stagnovaly. Tento krok měl posunout ženský basketbal v Jičíně výše. Proto se vedení oddílu rozhodlo tuto soutěž koupit. Podařilo se vytvořit spolupráci s ligovým oddílem Trutnova, který nám pomohl soutěž získat a zároveň vznikla vzájemná spolupráce týkající se mladých nadějných hráček.
Zvládne tedy vaše družstvo žen tuto soutěž? Trenérem je mimojičínský Jan Devátý, co vás vedlo k tomuto kroku?
Zda zvládne, ukáže až sezona. Je třeba říci, že z nynějších žen mají ligovou zkušenost z dospělé či mládežnické složky pouze dvě hráčky (pozn. Smolíková a Mikulová, obě 1. liga v Nové Pace). Proto je tým doplněn mladou generací. Původně jsem měl toto družstvo trénovat já, ale protože stále působím u starších dorostenek a zároveň se věnuji pískání, jevila se možnost tohoto trenéra z nedaleké Mladé Boleslavi jako dobrá volba. Navíc má zkušenosti s vedením dospělé ligové ženské soutěže z Nové Paky či Gambrinusu Brno.
K jakým změnám došlo v kádru, kdo odešel, kdo přišel?
V první řadě byla dána možnost všem nynějším ženám poprat se o své místo v sestavě. U většiny z nich tento krok znamenal nový impuls a jejich snaha na tréninku a v přípravě tomu odpovídala. Z loňského týmu žen pak odešla pouze novopacká Tereza Podrazilová, která již pro věk hostovat do jiného oddílu nemůže. Naopak přišla Tereza Mikulová, která měla z Jičína hostování do Nové Paky, a dále oddíl obětoval dvě dorostenky z Mladé Boleslavi (Terezy Kubínovou a Černíkovou), které měly původně hrát opět za dorostenecký tým. Z jičínských dorostenek pak tým pravidelně doplní Kynčlová a podle potřeb i Vařechová, Smejkalová, případně další starší dorostenky. Vzhledem k tomu, že Tereza Černíková má zdravotní problémy díky své výšce, museli jsme na tuto skutečnost reagovat a zajistili ještě hostování Bělohoubkové z Trutnova (pozn. extraliga starších dorostenek), jako doplnění podkošových hráček. Velkou škodou je nezájem některých bývalých dorostenek, protože některé hráčky mohly ve druhé lize nastoupit.
Jak probíhala vlastní příprava?
Začala začala již 4. srpna společně se starším dorostem a kompletně se prolínala. Včetně společných soustředění, kondičního v Prkenném dole u Žacléře (sportovní středisko Bret) a basketbalového v Semilech (Sportovní centrum Semily).
Dnes již mají ženy za sebou turnaj v Jablonci a přípravní utkání s prvoligovým týmem Nové Paky.
Sezonu jsme původně měli začít 26. – 27. srpna, ale z důvodu služební cesty trenéra jsou utkání přesunuta na nové termíny. V pátek 2. října 19 hodin hrajeme s Brandýsem a v pátek 16. října 18 hodin s Prosekem. Touto cestou zveme všechny fanoušky na historicky první ligové zápasy žen v Jičíně. Zároveň nás měl čekat 28. září Český pohár (druhé kolo) s SBŠ Ostrava, která však odstoupila, a tak naše družstvo žen bude hrát rovnou kolo třetí doma 28. října zřejmě s Krnovem.
S jakými cíli vstupujete se svým družstvem do letošní sezony?
Cílem letošní sezóny je tuto soutěž udržet pro příští roky. Bude to velice těžké, vzhledem k nezkušenosti našich hráček s ligovou soutěží dospělých, ale i mládeže. Proto výrazné cíle ani mít nemůžeme a bude na celém týmu, jak se k nové situaci postaví.
(jp)