HBC Ronal Jičín – HC Dukla Praha 27:21 (16:11)

Fakta – Rozhodčí: Kozler, Zych. Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka, Machalický, Štefanič – Krahulec, Šulc a Čurda po 5, Horut 3, Král 3/1, Drbohlav a Hlava po 2, Bareš a Wolski po 1, Miľko, Bíšek, Kolc, Rychna. Diváci: 520

A stejně jako ve třetím extraligovém kole ji dokázali porazit! Tentokrát vyšším brankovým rozdílem, Jičínští proklouzli do čtvrtfinále po výhře 27:21. „Prakticky celý zápas jsme pohodlně vedli a znovu porazili velký tým,“ říká jičínský lodivod Petr Mašát.

Duklu jste pokořili už podruhé. Jak pohárový postup hodnotíte?
Určitě panuje spokojenost. Jsem rád, že jsme zareagovali na ten ne úplně vydařený výkon v Karviné. Naším cílem byl postup v poháru do Final four, což se také zatím daří. Myslím, že jsme předvedli dobrý výkon jak v obraně, tak v postupném útoku, což nás právě trápilo v Karviné. Dal jsem šanci mladému gólmanovi z Dukly, Marku Štefaničovi, který je u nás na hostování, aby se ukázal proti svým bývalým spoluhráčům. Jsem za něj rád, že také předvedl dobrý výkon a i když měla Dukla některé zraněné hráče, tak každé vítězství nad takovým týmem, zvláště před domácím publikem, je cenné.

Jak moc podle vás ovlivnila marodka výkon soupeře?
Myslím, že jim chyběli tři hráči – gólman Petržala, dále na rozehrávce Sviták a levá spojka Šůstek. Kádr Dukly se hodně skládá z mladých hráčů a ti, kteří chyběli, patří k těm starším. Na jednu stranu to určitě ztráta byla, ale na druhou jsem kluky upozorňoval, že to někdy bývá zrádné. Nabádal jsem je, aby nedošlo k podcenění a jsem rád, že jsme to zvládli. Prakticky celý zápas jsem vedli výrazným rozdílem a dokázali znovu porazit velký tým.

Jaké jsou vaše cíle v poháru?
Řekli jsme si, že chceme dojít v poháru co nejdále a dosáhnout minimálně na Final four, což je finálový turnaj, který se bude hrát v Chebu. V nejlepším případě pak pohár vyhrát. Nyní bude záležet na tom, jakého soupeře dostaneme pro to příští kolo. Už se hraje pohárovým systémem doma, venku.

Již v sobotu vás čeká další těžký soupeř, Lovosice. Co od zápasu očekáváte?
Už když jsem v Jičíně hrával, tak duel Jičín – Lovosice bylo vždycky takové malé derby. Rivalita mezi oběma soupeři je zjevná. Oba kluby jsou si svými možnostmi i tradicí podobné. Určitě nás čeká nepříjemný soupeř, který má tři, čtyři zkušené, chytré hráče (Mottl, Bouček..). Budeme muset předvést výkon na hranici našich schopností. Věříme, že když přijdou diváci v takovém počtu jako na Plzeň a podpoří nás, tak určitě nebudeme bez šancí.

K pohárovému utkání se vyjádřil také asistent trenéra pražské Dukly Jiří Kotrč, který uznal, že jeho tým na postup neměl. „V první řadě bych rád pogratuloval domácím k zaslouženému vítězství. Z naší strany to byl takový hektický výkon, který chvílemi snesl přísnější měřítko, takových pasáží ale bylo málo. Na druhou stranu se to dalo čekat, jelikož máme mnoho zraněných, a tak jsme dali šanci našim mladým hráčům. V postupném útoku jsme se trápili podobně jako v Hranicích, do slibných příležitostí jsme se nedostávali, spíše jsme stříleli z dálky. Chyběla nám herní disciplína.“

Šulc: Nyní předvádíme lepší házenou než v minulých letech. A je to znát..

Po zranění lýtkového svalu zasáhl teprve do druhého soutěžního utkání. Po duelu v Karviné byl zkušený Ondřej Šulc (na snímku) opět jedním z nejlepších střelců týmu, když v domácím vítězném pohárovém klání s pražskou Duklou vsítil pět branek.

Jak se po zranění a absenci nyní cítíte?
Vypadá to, že je zranění doléčené, ale po třítýdenním tréninkovém výpadku se ještě trochu peru s fyzičkou. Není to ještě ideální, ta pauza je tam určitě znát.

V osmifinále Českého poháru jste vyřadili Duklu a připravili jí tak druhou porážku v krátké časovém sledu. Jak zápas hodnotíte?
Musíme brát ohled na to, v jakém rozpoložení zrovna Dukla je, chybí jim většina opor. Musí to tam hrát mladí kluci, ještě nezkušení. Pro nás je to ale určitě cenné vítězství, postup jsme si zasloužili. Dukla není v pozici, v jaké by si asi představovala být. Myslím, že favoritem utkání jsme byli my a nakonec jsme to i potvrdili.

Jičín se pohybuje v horních patrech tabulky. Jak jste zatím spokojení s dosavadním průběhem sezony?
Myslím, že spokojenost tady určitě panuje v celém týmu. I když asi výsledky duelů v letní přípravě tomu nenapovídaly, tak se sezona zatím vyvíjí velmi dobře. V posledním extraligovém kole jsme bohužel prohráli v Karviné. Samozřejmě se nemá cenu vymlouvat, ale to ranní utkání pro nás asi není to pravé ořechové. Nejsme na to zvyklí a ještě k tomu to cestování.. Na druhou stranu na nás Karviná byla velice dobře připravená. Bylo to vidět už od začátku, kdy jakýkoliv pokus o nějaký signál oni hned přerušovali, vysouvali se na hráče, kde měla akce začínat, narušovali to. My jsme se nedostali do tempa, vůbec jsme nehráli naší hru, kterou jsme si představovali. Klobouk dolů před Karvinou, že se na nás dokázala takto připravit.

Jaký je podle vás současný tým Jičína?
Myslím, že je brzo na nějaká hodnocení, jelikož nejsme ještě ani v polovině sezony, ale když to srovnám s minulým rokem, odešli nám tři hráči, vlastně dva a půl, neboť Zdenka Kubík nám ještě občas vypomáhá. Naproti tomu přišel Libor Horut a Mateusz Wolski, což jsou dle mého názoru velmi adekvátní náhrady za Martina Loskota a Iva Šafáře. Tým se více stabilizoval, určitě předvádíme lepší házenou, než v minulých letech a na výsledcích je to samozřejmě znát.

V sobotu vás čekají silné Lovosice. V tabulce máte stejně bodů, co bude klíčem k úspěchu?
Do utkání určitě budeme muset jít s pokorou. U Lovosic ta kvalita prostě je. Asi by si představovaly, že budou v tabulce ještě výše. Nyní prohrály doma s Frýdkem, což mě docela překvapilo. Pro nás to bude duel jako každý jiný, musíme do toho jít naplno a věřím, že to s podporou fanoušků zvládneme. Doma se prohrávat nemá.