Nejvyšší tuzemská soutěž házené pro tento rok uzavřela svou mistrovskou oponu. Tradiční účastník extraligy, mužstvo HBC Ronal Jičín, má za sebou v této sezoně patnáct odehraných kol, po nichž figuruje na osmé příčce se ziskem čtrnácti bodů.

„Ke spokojenosti nám nějaké dva, tři body chybí," říká jeden z jičínských trenérů Aleš Babák, který poskytl své postřehy z dosavadního průběhu tohoto soutěžního ročníku 2016/2017.

Jičín absolvoval patnáct kol základní části. V sobotu jste sehráli poslední mistrovský zápas kalendářního roku 2016. Jak zatím obecně hodnotíte tuto sezonu?
„Potvrdil se trend posledních let, že se soutěž stále více vyrovnává. V podstatě i poslední celek je schopen porazit vedoucí tým nebo mužstva, která se pohybují v popředí tabulky. Z tohoto pohledu si myslím, že je soutěž zajímavá, rozdíly se zmenšují a z pohledu české házené je to jenom dobře."

Máte na kontě čtrnáct bodů a je z toho zatím osmá pozice zaručující postup do play-off. Jak se vám jeví výkony mužstva a jak jste s bodovým ziskem spokojeni?
„Z pohledu bodů nám ke spokojenosti nějaké dva, tři body chybí. Zejména mrzí ztráty v domácím prostředí, když jsme z osmi utkání čtyřikrát prohráli. Je pravda, že to byly porážky s týmy, které jsou v tabulce nad námi nebo se pohybují úplně v popředí, ať je to Zubří nebo Lovosice. A také Brno, které v letošním ročníku předvádí velmi dobré výkony. Na druhou stranu i s těmito týmy jsme v minulosti dokázali v domácím prostředí zvítězit. Nyní se potýkáme s tím, že jsme byli v úvodních zápasech velmi málo produktivní, chyběly nám jednoduché góly z větší vzdálenosti. Útočná činnost mužstva se ale přece jenom v posledních zápasech zlepšila a hned se to projevilo na tom, že jsme dokázali zvítězit v Lovosicích. Co se týče předváděné hry, tak vzhledem ke komplikacím se sestavou a zraněními vyloženě zklamaní nejsme. Nebyl zápas, který bychom celý vyloženě nezvládli. Například v domácích utkáních jsme dokázali tři čtvrtiny hry držet krok, ale nezvládli závěr. Z pohledu výkonnosti si myslím, že jsme vyloženě nepropadli."

Překvapil vás některý z týmů svou hrou nebo výkonností?
„Určitě nováček z Nového Veselí, který do soutěže nevstoupil dobře a v prvních pěti kolech nebodoval. Potom si ale na soutěž zvykl a v poledních duelech už patří mezi rovnoprávné týmy nejvyšší soutěže. Jak už jsem zmiňoval po utkání, Novému Veselí už slovo nováček vůbec nesluší. Je to tým, který působí, jako kdyby soutěž hrál dlouhodobě."

Jičín má nejhorší ofenzivu v extralize, což je v poslední době stálý problém. Co podle vás týmu v této činnosti nejvíce chybí?
„Schází nám střelci z dálky, ostatní celky před námi těmito hráči disponují. V poslední době se nám to nedaří. Samozřejmě si ale hodně slibujeme od návratu Dominika Čurdy, který se po zranění postupně dostává zpět. Jestli bude v dalších zápasech k dispozici, to ještě uvidíme. Na Ondřeji Šulcovi bylo znát, že se vracel po zranění. Jeho forma šla v poslední době nahoru, což byl také důvod, že jsme začali dávat více branek a herní projev týmu šel nahoru. V posledních čtyřech, pěti kolech jsme se v ofenzivě zlepšili, nastříleli třicet gólů v Lovosicích, devětadvacet Karviné, v dalším domácím utkání s Novým Veselím pak osmadvacet. O našem celkovém počtu vstřelených branek hovoří poměrně špatná produktivita. Není to však o tom, že bychom se do šancí a střeleckých pozic nedostávali, ale naše koncovka není úplně podle představ. Druhá věc, která se ale často z pohledu našeho realizačního týmu opomíjí, je to, že patříme mezi týmy, které mají nejlepší obranu v extralize. V souvislosti, kdy jsme schopni dobře bránit, soupeři se proti nám těžko prosazují. Je to dané tím, že se ale naopak dostáváme v menším počtu do postupného útoku, což tento projev s sebou zkrátka nese."

Kdo patřil v dosavadním průběhu k tahounům Jičína? Je někdo, koho byste vyzvedl?
„Ani bych se do toho moc pouštět nechtěl, ale pokud mám jmenovat, tak v posledních kolech byl výraznou oporou Ondřej Šulc, který se opět dostal do větší herní pohody, na kterou jsme u něj byli zvyklí před zraněním. V září a říjnu, kdy už do utkání nastupoval, tomu tak ještě úplně nebylo. V posledních zápasech to však byl právě on, kdo mančaft táhl. Myslím si, že nemáme úplně výraznou osobnost v brance, tam jsme střídali lepší výkony s těmi horšími. Dvojice Veverka-Soukup je vyrovnaná. Co se týče defenzivy, mezi tradiční opory samozřejmě patří Lukáš Rychna a Martin Bareš. Na tyto hráče v obraně spoléháme. Po takovém pomalejším rozjezdu způsobeném tím, že se vrátil z jiné soutěže, musel se adaptovat na jinou házenou, řešit soukromé věci a přechod ze zahraničí do Čech v posledních kolech naznačil velký přínos Jiří Vítek, který i přesto, že je už věkem starším hráčem, má týmu stále co dát, za což jsme strašně rádi."

Další zápas vás čeká až v novém roce 2017, konkrétně 4. února. Plánujete v kádru udělat nějaké změny?
„Zatím nic jistého nemáme a nic výrazného určitě neplánujeme. Samozřejmě bychom chtěli kádr ještě doplnit. Vzhledem ke zranění Davida Machalického budeme možná řešit post brankáře, abychom měli tento post ztrojený, jelikož ani Filip Veverka nebyl v posledních zápasech úplně zdravotně v pořádku. Tady budeme tedy zvažovat, jestli nezkusíme někoho oslovit, aby nám v případě zranění brankářů vypomohl. Také se možná budeme bavit o jednom až dvou hráčích, kteří už v Jičíně v minulosti působili. To ale není nic definitivního a určitě teď nejsme schopni řešit nějakou výraznou posilu."

Zmínil jste zranění Davida Machalického. Jaký je nyní jeho zdravotní stav?
„David řeší lednovou operaci kolene a sezona pro něj prakticky skončila. Jedná se o poranění předního křížového vazu."

Co nyní očekáváte od dalšího průběhu sezony?
„Bude to tuhý boj o osmičku postupujících týmů do play-off. Jedná se asi o týmy kolem šestého až desátého místa, kde určitě bude velká tlačenice. Asi to bude nejzajímavější souboj. Týmy v popředí tabulky budou samozřejmě bojovat o to, aby si vytvořili před play-off co nejlepší výchozí pozici a měli na úvod výhodu domácího prostředí. My se chceme prát o osmičku, a to i vzhledem k těžkému vylosování, kdy kromě Kopřivnice doma přivítáme Plzeň i Duklu, tedy velice těžké soupeře. Na venkovních hřištích to ale budeme mít také velice těžké, zmiňme například zápasy v Hranicích nebo Zubří. Naším cílem je tedy pokusit se dostat do play-off a pokud by se to nepodařilo, tak chceme získat co nejvíce bodů, které bychom si pak odnesli do bojů ve skupině o deváté až dvanácté místo."

Co byste řekl k divákům? Jičín má vždy skvělou fanouškovskou podporu..
„Určitě bychom chtěli touto cestou všem divákům poděkovat. Do Jičína jich chodí velice slušný počet a v tomto ohledu patříme k nejlepším v extralize. I přesto, že jsme některé zápasy doma nezvládli, hrajeme nejvyšší soutěž již dvacet let, když tedy beru to, že se pět let hrála česko – slovenská Interliga. Diváci v Jičíně házené rozumí a vážíme si toho, že jsou schopni vyhodnotit to, že je soupeř někdy lepší a i tak ocení hru a bojovnost našeho týmu."