K výhrám Lovosic nad Duklou Praha a Frýdku-Místku s úřadujícím mistrem z Plzně se přidal i celek HBC Ronal Jičín, který v duelu s Hranicemi využil nedisciplinovanosti soupeře a po výsledku 31:28 (19:14) proklouzl do semifinále.

Tento čtvrtfinálový duel svedl dohromady finalisty Českého poháru ze sezóny 2012/2013, v extralize aktuálně šestý Jičín a o čelo tabulky bojující Hranice.
Po vyrovnaném úvodu zápasu přišla pasáž, kterou oba trenéři po utkání považovali za klíčovou. Hostující Cement v ní pykal za častá vyloučení a Jičín odskočil na poločasových 19:14. Třetí nejméně produktivní tým ligové soutěže (v sezóně 2015/16 průměr 24,6 branek na utkání) tak zažil velice vydařenou třicetiminutovku, a svůj náskok navyšoval také po přestávce.

Pak však Hraničtí zažili zmrtvýchvstání, při kterém sahali po postupu. Rozchytal se matador Kučerka a Jičín měl také evidentní problém s obranou soupeře, což v té chvíli ještě umocnila absence zkušených spojek.

Trenéru Babákovi v koncovce pohárového čtvrfinále chyběl Šulc a do zápasu nemohli od úvodní minuty nastoupit Klouček (předchozí pohárový start za Náchod) a Lepieš (rovněž start v letošním ročníku ČP v jiném klubu, konkrétně v Liberci, se kterým zažil na pozici hrajícího kouče velice vydařený podzim). Zlomovým okamžikem koncovky tohoto zápasu byla přímá červená karta Jaroslava Zemánka, který nejen řídil defenzívu Cementu, ale po předchozí červené kartě Třeštíka plnil roli útočného pivota. Trenér Hrabal byl tak dokonce nucen do pivota vyslat i Miroslava Rachače. Hranicím ale ani tento tah z nouze, ani následná snaha o celoplošnou osobní obranu v posledních momentech zápasu nepomohl zvrátit nepříznivé skóre.

Před více než pěti sty diváky se tak z postupu radovali Východočeši, kteří však budou muset před závěrem základní části a vyvrcholením domácího poháru opět řešit marodku kádru. Případná absence Šulce a pivota Drbohlava, který nedohrál pro zranění kotníku po střetu se Zemánkem, po němž byl hranický hráč vykázán na tribunu, by oslabila ambice Jičína v obou soutěžích.

O stav hráčského kádru má obavy také jičínský trenér Aleš Babák, kterému radost z postupu částečně kalí právě zdravotní problémy jeho hráčů.
„S ohledem na zdravotní stav týmu nemám jen pozitivní pocity, ale jsem rád, že jsme zápas dotáhli do vítězného konce. V polovině druhé půle nám trochu začaly docházet síly, projevila se absence spojek a Hranice nás začaly přehrávat. Závěr jsme ale zvládli, také díky zákrokům Veverky. Těší mě více než třicet vstřelených branek, ale musím uznat, že konečný výsledek byl otevřený a postup řadím k těm šťastnějším."

Fakta
HBC Ronal Jičín – Cement Hranice 31:28 (19:14). Rozhodčí: Nezbeda, Zelenka. Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka, Machalický – Loskot 8/2, Zeman 7/2, Čurda 4, Kolc a Groh po 3, Šulc a Kubík po 2, Krahulec a J. Drbohlav po 1, Král, Bareš, Dědeček, Miľko – nejvíce branek za hosty: Hastík 7, Mičkal 6/3, Magrla 5/3, Čadra 4. Vyloučení: 5 – 7, navíc ČK: Loskot (Jičín), Třeštík a Zemánek (Hranice).


Trenér Hranic Libor Hrabal měl o důvodech porážky svého mužstva jasno.
„Utkání rozhodla naše nedisciplinovanost. Obě červené karty následovaly po našem nesportovním chování, byť jsem tu situaci v druhé půli neviděl. Jičín díky našim oslabením a chybám v obraně dokázal vstřelit devatenáct branek za první půli, a to je hodně.

První půle se nepodařila ani našim brankářům, ale druhý poločas už byl z naší strany lepší. Dokázali jsme se sice vzchopit, dotáhnout se, ale na zvrat to v hektickém závěru nestačilo."

Český pohár házenkářů 2015/2016, program čtvrtfinále: Jičín – Hranice 31:28 (19:14), Lovosice – Dukla Praha 31:30 (16:18), Karviná – Zubří (2. února, 18.00), Frýdek-Místek – Plzeň (30. ledna 15.00).