Velkou radost měla patnáctiletá autokrosařka z nedaleké Dolní Branné Ivana Kuželová, která vyhrála závod Euraca Cupu divize 3 junior buggy. Zlatý věnec jí předával předseda novopackého autoklubu Bohumil Kužel. Čeští jezdci triumfovali v divizi 3 A – 1600 ccm, kde obsadili první tři místa, a tak na stupních vítězů se sešli Petr Švestka, Ladislav Hanák a Vít Nosálek. To bylo radosti! A šampaňské teklo! K tak významným závodům patří i půvabné hostesky.

Zatímco se davy lidí, příznivců chytlavých melodií, vydávají na koncerty Evy a Vaška, do Štikovské rokle chodí stovky příznivců autokrosu na Vaška Fejfara. A letos to bylo opět znát. Po dvouleté přestávce, zaviněné stavbou nového speciálu, se opět do rokle vrátil.

Přišlo více lidí a při jeho průjezdech mohutně povzbuzovali. Bohužel ne všechno se podaří, jak by si člověk představoval. Celý týden před závodem totiž řešil problémy se servem, alternátorem a na ně navazující závady, které nastaly při závodech v Seelowu. Slabší povahy by to asi vzdaly, ale to by Fejfar divákům v Nové Pace udělat nemohl.

Nastaly problémy

Václav Fejfar byl v tréninkových jízdách zcela suverénní a porazil celou absolutní evropskou špičku v divizi 1, ustanovil dokonce nový rekord trati ve své kategorii. Vše tedy vypadalo na jasnou záležitost. Zvláště, když se po sto metrech první rozjížďky ujal vedení před Naujokaitisem, dosavadním leaderem a získal si během krátké doby dostatečný náskok. Bohužel, opět vypověděla technika a nastaly problémy s řazením, Fejfar takticky neodstoupil, ale počkal na závěrečné kolo, aby byl klasifikován na osmé pozici. Byl si však vědom toho, že nedělní rozjížďky musí dokončit podstatně lépe, aby postoupil do finále A. To se mu zdařilo, když obsadil třetí a čtvrté místo, ale jaké úsilí opět tento jezdec musel podstoupit, je neuvěřitelné – poškodila se mu převodovka, takže rozjížďku dojížděl bez třetího rychlostního stupně a podle slov mechaniků byl cíl rozjížďky také dobře načasován, neboť přestal navíc fungovat ventilátor a hrozilo poškození motoru. Výsledky rozjížděk zařadily lužanského jezdce na sedmou pozici ve finále A a odstartoval ze třetí řady. Ovšem s vědomím, že jede bez „trojky“, tedy proti soupeřům výrazně handicapován.

Smutný hrdina dokončil nedělní finále v daných podmínkách na neuvěřitelném pátem místě, když navíc na jeho vůz dopadl a dost jej poškodil ford českého jezdce Ladislava Brožka a v závěrečném okruhu mu přestala fungovat i “čtyřka“. Vůz Škoda Fabia musí projít důkladnou repasí, aby byl schopen absolvovat další evropský závod v německém Matschenbergu, který leží pár kilometrů za našimi hranicemi za Varnsdorfem. Pavel Vydra