Ve francouzském městečku Saint Igny skončilo devátým závodem mistrovství Evropy v autokrosu. Českým barvám přinesl letošní šampionát dva tituly, vítězství v Poháru národů a řadu dalších předních umístění.

Začněme divizí Touring Autocross, kde dominovali čeští jezdci. Mistrem se stal Aleš Fučík, který kvůli poškozenému autu z Maggiory ve Francii nestartoval.

Za ním se poté umístili Martin Samohýl a Otakar Výborný. Loňský mistr Evropy, lužanský jezdec Václav Fejfar, obsadil i „díky“ dvěma neúčastem čtvrtou příčku, přičemž dva poslední závody vyhrál. Fejfar navýšil počet vítězství v závodech mistrovství Evropy v Saint Igny už na jednačtyřicet!

Po vítězných trénincích vyhrál i dvě jízdy a posléze také finále. „Letošní sezona byla testovací. Nová Škoda Fabia třetí generace začala v závěru sezóny slušně fungovat a už nyní se těšíme na novou sezónu. V ní se opět pokusím bojovat o evropský titul,“ sdělil Fejfar. Podle informací ze zákulisí bude tato kategorie plechových aut v příští sezoně 2018 početněji i kvalitněji obsazena.

V královské divizi Super Buggy. Bernd Stubbe sice ve Francii nevyhrál, ale i třetí místo mu zajistilo další titul. Před ním se umístili domácí Feuillade a největší soupeř Ervins Grencis.

Z Čechů vybojovali ve finále osmé místo Roman Keřka a sedmé Jakub Kubíček. A právě on si vedl celkově nejlépe, když mu patří šestá příčka. Petr Bartoš je sedmý, Vladislav Štětina jedenáctý a Roman Keřka dvanáctý.

Radost českým příznivcům udělali jezdci v Buggy 1600. V početné a kvalitní konkurenci vítězstvím v závěrečném závodě potvrdil titul mistra Evropy Petr Nikodém a na bronzové příčce skončil celkově Milan Vaněk. Hned za ním pak ještě Vít Nosálek, přestože se v závěru sezony potýkal se zdravotními problémy.

V Junior Buggy čelo opanovali mistr Justs Grencis a Rusové Furazhkin a Ovcharov. I díky pátému místu ze Saint Igny se stal nejlepším Čechem jičínský Jakub Novotný, kterému patří stejné umístění i celkově. Další místa obsadili Adam a Dominik Prokopovi, devátý je pak Filip Hartman.

Na domácích tratích na autokrosaře čeká ještě mistrovský závod v Sedlčanech a setkání mistrů v Humpolci.