Maraton Českým rájem (Rájmaraton) vede oblastí, kde se na utváření krajiny kromě přírody v minulosti podílel i člověk uváženými zásahy. V tomto sepjetí spočívá jedinečnost Českého ráje – bory na skalinách i vody na lučinách doplněné hrady, zámky a dalšími stavbami. Trasa maratonu klikatící se kolem Trosek, dominanty Českého ráje, vás zavede i do oblastí pískovcových skal a dalších malebných míst. Při výběru trasy bylo nutné respektovat např. i hlediska bezpečnosti a neomezování turistů a hlediska ochrany přírody. I proto je trasa o něco málo delší než 42,195 km. Vzhledem k převýšení není přesná vzdálenost až tak důležitá, osobní maratonský rekord si zde nezaběhnete (snad kromě odvážných prvomaratonců). Navíc se nejedná čistě jen o silniční maraton, i když asfalt převažuje, nejedná se čistě o terénní maraton po kamenitých stezkách, i když místy po kamenitých cestách a pěšině s kořeny poběžíte, je to Maraton Českým rájem.

Podle některých pramenů bitva u Marathonu proběhla v roce 490 př. n. l. právě 12. srpna. Zda pak posel běžel či neběžel sdělit do Atén zprávu o slavném vítězství není dnes až tak podstatné, důležité je, že legenda žije spolu s odkazem nevzdávat nic předem.
Prezence: Muzeum přírody Český ráj (horní konec obce Prachov), Prachov 37, 8.30 – 9.30.

Společný odchod na start: 9.45
Start: Lepařův památník, 10.00
Cíl: Muzeum přírody Český ráj

Přihlášky: lépe předem e-mailem nebo telefonem (Martin Šandera, e-mail: m.sandera@seznam.cz, mobil: 731 060 253, případně 732 858 380); přihlášení se předem není podmínkou účasti.
Startovné: 200 Kč (splatné při prezenci).
Závod je zařazen do poháru BONBON (Běžecký oddíl neambiciózních běžců).

Doporučení pro doprovod a nemaratonce: trasu nebo její části je možné absolvovat nesoutěžním způsobem jako pochod. Na jízdním kole je možné běžce doprovázet pouze po cyklostezkách a silnicích!

Trasa: Lepařův památník, Pařezská Lhota, Libunec, Újezd pod Troskami, Troskovice, Želejov, Věžický rybník, Krčkovice, Bukovina, Valdštejn, Sedmihorky, Doubravice, Rokytnice, Vidlák, Troskovice, Žďár, Dolní Mlýn, Mladějov, Zámostí, Pařezská Lhota, Prachov.
Trasa vede převážně po cyklostezkách nebo cestách s turistickým značením.
Značení: na křižovatkách a rozcestích šipky na asfaltu, fábory a šipky na stromech.

Vítězové 1. ročníku: Tomáš Ulma (3:30:52) a Renata Horáková (4:54:27).
Kategorie: muži a ženy, věkové kategorie budou stanoveny podle věkové struktury a počtu přihlášených.
Ubytování: Turistické centrum Český ráj, Prachov 37 – ubytovna: 160 Kč/osoba/noc; případně ve vlastním stanu: 30 Kč/osoba/noc; obojí nutno dohodnout předem na tel. 732 858 380.

Upozornění: Účastníci startují na vlastní nebezpečí. Závod probíhá za plného provozu, dbejte zvýšené pozornosti na silnicích a cyklostezkách. Počítejte místy s náročným profilem trati. Nejde o překonání rekordu, ale o krásný zážitek z přírody Českého ráje.