Triatlon o distancích plavání 380 m, kolo 21 km a běh 4 km, byl zahájen ve 14.00, kdy hladinu rybníka Hlíza za dřevěnickým kempem rozčeřilo dvaaosmdesát plavců, kteří se vydali na prvou část triatlonu.

Hned od startu se vysunuli do čela pražský Matěj Valtr a Jaroslav Jíra ze Cvikova, kteří získali postupně až 40 sekund náskoku. Zbývající závodníci plavali za sebou v těsném sledu.

Náskok vedoucí dvojice téměř zlikvidoval v prvém depu rychlým převlekem Ruda Cogan, který na cyklistickou trať vyjel půl minuty za Jírou a těsně následován Valtrem. Ostatní při nasedání na kolo ztráceli na vedení plaváním a převlékáním nejméně další půl minutu.

Výborně jedoucí Cogan odjel hned na začátku druhé části triatlonu oběma pronásledovatelům a získal před nimi solidní náskok. Tito dva výborní plavci své postavení dlouho neudrželi, když z vyrovnaného pole se postupně propracovali dopředu výborní domácí závodníci na horských kolech Pavel Kubín, Petr Kordík a pořadatel Aleš Bílek.

Cyklistická trať s převýšením 630 m vedla postupným stoupáním přes Zboží až na Kumburk. Na Kumburku činil náskok Cogana před Kubínem 22 sekund, další triatlonista, Kordík, byl již zpět o 3 minuty. V rychlých sjezdech Cogan náskok mírně navýšil, a tak na běžeckou trať s převýšením 150 m vybíhal jako první. Za ním se vydali v následujícím pořadí Kubín, Kordík, Bílek a Tondr.

Běžecké kvality Cogana a jeho náskok nedávaly šanci bojovat zbývajícím závodníkům o první místo a rovněž Kubín na druhé pozici měl toto místo, díky výbornému kolu, již téměř jisté, a tak triatlonisté bojovali hlavně o třetí pořadí. Výborným během a hlavně závěrem si ho vybojoval Matěj Valtr, když z 9. místa průběžného pořadí se propracoval dopředu a v cílové rovince předběhl jičínského Kordíka.

„Je to pro mne srdeční závod, protože je to triatlon nejblíže od mého domova. A je to i krásný závod. Loni jsem zde měl dva pády a skončil jsem šestý. Letos jsem věnoval čas najíždění trati, a tak jsem si mohl dovolit riskantní sjíždění dolů od Kumburku. Kilometr před cílem jsem sice píchl, ale s tím už jsem dojel. Běh byl bez problémů", řekl po závodě spokojený vítěz Ruda Cogan.

Výsledky: 1. Rudolf Cogan (Nová Paka) 1:17,17 hod., 2. Pavel Kubín (Carla kupkolo) 1:18,05, 3. Matěj Valtr (Triva Praha) 1:22,11, 4. Petr Kordík (Cyklo point Jičín) 1:22,20, 5. Tomáš Kulhánek (TJ Krkonoše Vrchlabí) 1:22,33, 6. Aleš Bílek (Cyklo point Jičín) 1:24,05.

Z veteránů byl nejlepší Štěpán Karban (Carla kupkolo) 1:22,57, před Jiřím Žákem (Continental Sport club) 1:25,00 a Jarmilem Bukovským (Kumburský Újezd) 1:28,00. Mezi ženami si nejlépe vedla Vendula Pekárková (1:48,29). ⋌Míla Pour