HBC Ronal Jičín – Talent ROBSTAV M.A.T. Plzeň 26:25 (15:12)

Rozhodčí: Králíček, Letev. Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka, Machalický, Štefanič – Krahulec 9, Horut 7, Král 5/3, Rychna a Wolski po 2, Bareš 1, Hlava, Kubík, Miľko, Bíšek, Čurda, Drbohlav. Diváci: 680.

Můj dům, můj hrad! I přes úvodní těsnou porážku se Zubří se tímto heslem plně řídí házenkáři jičínského Ronalu.

V rámci sedmého kola extraligy dokázali před skvělou atmosférou zaplněné sportovní haly přehrát další špičkový tým nejvyšší soutěže, Plzeň. Ta z města pohádky odjela po dramatické koncovce s porážkou o jednu branku. Svěřenci trenéra Mašáta porazili úřadujícího vicemistra 26:25 a aktuálně se vyhřívají na druhém místě extraligové tabulky s devíti body!

Plzeňští do města pohádky přicestovali se silným, zkušeným mužstvem a posilou Jakubem Stehlíkem, jenž se vrátil ze zahraničí.
V dresu Jičína se do sestavy vrátil David Krahulec, jenž poslední týdny laboroval se zraněním lýtkového svalu. Pravá spojka byla nakonec nejlepším střelcem domácích, s devíti přesnými zásahy.

Zápas se hrál před skvělou atmosférou. Utkání sledovalo 680 diváků, k čemuž se mimo jiné vyjádřil Aleš Babák. „Vyzdvihl bych atmosféru utkání, pomohli nám fanoušci Gerlitzu, kteří přijeli za Petrem Mašátem a chtěli vidět extraligovou házenou v Čechách. Dokázali zbláznit i hlediště a celkově byla atmosféra utkání úžasná. Všichni aktéři si to museli užívat. Samozřejmě jsme za to rádi. Věříme, že si jičínští fanoušci do hlediště zase příště najdou cestu a budou svědky dalších dramatických zápasů,“ řekl asistent trenéra Jičína.

Jedním z hrdinů utkání byl brankář David Machalický, jenž mezi tři tyče nastoupil v průběhu druhého poločasu a hned si připsal několik klíčových zákroků. „Pro nás hodně pozitivní, že jsme po reprezentační přestávce, v níž jsme neměli k dispozici pravé spojky Ondru Šulce a Jirku Vítka, ten zápas s Plzní dokázali dotáhnout do vítězného konce. Soupeř patří ke špičce extraligy a patřit bude. Z mého pohledu tedy velké pozitivum,“ usmíval se Machalický, jenž vyléčil vážné zranění kolene. „V lednu jsem podstoupil operaci křížového vazu, takže teď je to nějakých deset měsíců po rekonvalescenci. Teď se cítím parádně, byla to dřina, ale čekání se vyplatilo. Nyní je všechno v pořádku,“ ujistil.

Mašát: Mám velkou radost, že jsme zdolali další velký tým

Z výhry měl pochopitelně obrovskou radost. I proto, že v Plzni působil jako hráč a jak sám říká, stále se cítí Plzeňákem.
Hlavní trenér Jičína PETR MAŠÁT, zažil opravdu speciální duel s vítězným koncem pro své svěřence.

Jak utkání hodnotíte?
O ten gól jsme asi byli lepší, dali jsme do toho víc srdce. Před zápasem jsme měli problémy s kádrem, takže bylo jasné, že to pro nás bude velice těžké utkání. Ale mysleli jsme na to, že i pro Plzeň to bude první utkání po pauze, kdy se třeba bude trochu hledat, na což jsme vsadili.

První poločas jsme ve spolupráci s gólmanem drželi Plzeň na „uzdě“, což nás povzbudilo. To nám dodalo sebevědomí do druhého poločasu. Byla tam fáze, kdy Plzeň snížila stav, což s námi trochu „zamávalo“, ale jsem rád, že to kluci ustáli a že dokázali chodit jeden na jednoho a nebáli se jít do odvážných střel. Mám velkou radost, že jsme po Dukle porazili další tak velký tým jako Plzeň.

Proběhlo před utkáním nějaké hecování hráčů?
Nějaká motivace tam byla, ale kluci v předešlých zápasech zjistili, že se mohou měřit s kýmkoliv. Extrémně jsme nabuzovat na Plzeň určitě nemuseli.

Skvěle vám vyšlo střídání brankáře Machalického..
Určitě. Filip (Filip Veverka – pozn. autora) tam dostal góly z přesilovek a z té druhé vlny, kdy to úplně nebyly jeho góly.
Pochválil bych své kolegy. Díky jejich nápadu tam šel David dříve, než bych ho tam asi dával já. Jeho zákroky byly samozřejmě důležité.

Po zranění do zápasu zasáhl David Krahulec. Kdy jste se dozvěděli, že s ním budete moci počítat?
Lýtko už má vlastně na nějakých osmdesát procent doléčené, ale u svalového zranění nikdy nevíte, jak nebo kdy se vrátí zpět. Neměli jsme další pravé křídlo, hrál s rizikem.

V duelu bylo hodně vidět duo Horut, Wolski. Co říci k jejich výkonu?
V českých podmínkách není úplně jednoduché někoho přivést. Jsem rád, že tito dva kluci v Jičíně jsou. Libor Horut je na českou extraligu výborný hráč. Mateusz má navíc zkušenost z polské extraligy, což je pro nás velkým přínosem.

Zmiňovali jsme Davida Krahulce. Jak jsou na tom další dvě zraněná pravá křídla – Ondřej Šulc a Jiří Vítek?
Šulc léči svalové zranění lýtka. Tři týdny je mimo a ještě se nezapojil do tréninku, takže to je velký otazník.

Jirka Vítek má problém s třísly, vidíme to vždycky u Jardy Jágra, jak to trvá, takže ještě uvidíme. Pak se oba musí nejprve zapojit do tréninkového procesu, aby se dostali zpět do nějaké fazony.

V neděli vás čeká další těžký duel v Karviné. Bude se vám nyní po výhře dýchat lépe?
Určitě to pro nás byly důležité dva body před tím, co nás čeká venku a potom doma. Náš kádr je díky zranění dvou pravých spojek úzký a pro nás je každý bod do té zimy důležitý.

Krahulec: Za výhru s Plzní jsme měli slíbenou basu

Klíčovými dvěma góly dostal Jičín zpět do utkání a velkou měrou tak přispěl k dvoubodovému zisku Jičína v duelu s Plzní. David Krahulec celkem v zápase zaznamenal dokonce devět přesných zásahů.

„Potvrdili jsme si, že se můžeme měřit s každým,“ radovala se pravá spojka Jičína.

Skalp Plzně před zaplněnou domácí halou, to potěší, že?
Určitě ano. Plzeň je poslední roky nejlepší tým v republice, sice jím pár hráčů odešlo, ale my jsme se zlepšili a snažili se před výborným domácím publikem navázat na minulé zápasy. To se povedlo.

Za vyrovnaného stavu jste vsítil dva góly a brankář Machalický vás podržel neskutečnými zákroky. Byly to rozhodující momenty utkání?
Myslím, že rozhodně. Ale já tam předtím dvě střely nedal a díky tomu nás Plzeň dotáhla. Naštěstí nás zachránil právě David, který nám dal druhou šanci, protože nenechal Plzeň odskočit a my pak šance využili.

Plzeň však ukázala svoji kvalitu, když dokázala dotáhnout vaše vedení..
Bylo to způsobeno právě mojí neproměněnou šancí. My jsme se potom zalekli a začali jsme být nervozní, což nás mohlo stát celé utkání. Proto trenéři vzali oddechový čas a znovu nás dostali do pohody. Jsem rád, že se to povedlo dotáhnout.

Hecoval vás trenér Mašát nějak speciálně? Přece jen v Plzni dokázal získat jako hráč titul..
Je pravda, že nám před utkáním slíbil za výhru nad Plzní basu. A vlastně od každého trenéra jednu. (smích).