Fotbalgolf se hraje na hřišti podobném golfovému, ovšem nikoli s malým míčkem a holí, ale s fotbalovým míčem, který je třeba pomocí kopů dostat na vzdálenost 25 až 200 metrů do otvoru o velikosti 55 až 65 centimetrů. Stejně jako při golfu má hřiště osmnáct jamek a každá má danou obtížnost. Jamky zahrnují přírodní i umělé překážky, podobné například minigolfu. Vyhrává ten, kdo hřiště pokoří na nejmenší počet kopů, přičemž par hřiště v Dymníku je 72.

„Je to skutečně kombinace fotbalu a golfu. Musíte kopat do míče, ale u toho golfově přemýšlet. Je to třeba skloubit. Nemusíte být výborný fotbalista, abyste byl dobrý fotbalgolfista," řekl prezident České fotbalgolfové asociace Tomáš Neumann, zároveň trenér reprezentace.

I díky němu se fotbalgolf dostal do ČR. „Viděli jsme to v Německu a ve Švédsku a na základě toho jsme se dohodli se Světovou fotbalgolfovou asociací na začlenění naší asociace mezi plnohodnotné členy," popsal Neumann. „Potenciál to má obrovský, protože je to sport pro všechny. Mohou jej hrát ženy, děti, senioři. Je to velice chytlavé. Navíc se hraje v přírodě, v krásném prostředí. Věřím, že tento sport má budoucnost."

Toto sportovní odvětví vzniklo v roce 2005 ve Švédsku a Dánsku a postupně se přes Německo dostává dál. V Čechách je nyní v plánu výstavba šesti hřišť napříč republikou.

Momentálně jde v Česku o samostatný sport, v budoucnu však není vyloučeno, že by mohl spadat pod Fotbalovou asociaci ČR.

„Zatímco golf je finančně nákladný, tak fotbalgolf se dá hrát s téměř nulovými náklady. Potřebujete jen dobré obutí a jeden balon. Vidím to jen pozitivně," řekl k novému sportovnímu odvětví u nás Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

(čtk, to)