Také letos je zlínská soutěž vedle mezinárodního mistrovství České republiky součástí mistrovství Evropy a seriálu IRC. Na startu bude dvacet devět speciálů S2000 a startovní listina čítá více než sto dvacet posádek. Celkem trať letošního ročníku měří 619 km, patnáct rychlostních zkoušek z toho měří 248 km.

Po delší době se vrací rychlostní test nazvaný Maják, který bude patřit vedle Pinduly k těm nejtěžším úsekům. Soutěž zahájila již tradičně v pátek noční městskou erzetou ve Zlíně (start prvního vozu ve 21.15 hodin). V sobotu absolvují posádky celkem osm erzet – úseky Biskupice, Pindula, Troják a Semetín se jedou dvakrát.

Nedělní etapa pak obsahuje šest rychlostních zkoušek, když erzety Maják, Kudlovice a Halenkovice se jedou opět vždy dvakrát. Favority absolutního pořadí je nutné hledat především mezi zahraničními jezdci. Velké naděje si dělají Francouz Bouffier, Belgičan Neuville a Brit Wilks (všichni Peugeot), o prvenství pojede i tovární tým Škoda ve složení Loix, Hänninen a Kopecký. S vozy Fabia S2000 však budou útočit i Mikkelsen, Sandell, Gardemeister a Kahle, s Fordem Fiesta pak Polák Solowov.

V domácím šampionátu se k favoritům dále řadí Kresta (Peugeot), který ovšem nemá na soutěž vždy nejlepší vzpomínky, Václav Pech (Mitsubishi) a Pavel Valoušek junior (Peugeot), dále Štajf a na Bohemce vele〜úspěšný Václav Arazim.

Východní Čechy budou na Moravě zastupovat Čechofrancouz Dominik Laurent (Peugeot 206 RC). Invalidního závodníka z Újezdu pod Troskami bude navigovat Jiří Venuš. Laurent letos odstartuje na Barum rally již podesáté. S vozem Toyota S2000 pojedou Náchodští Macek s Fryčovou. Nejúspěšnější posádka přijede před Velké kino do Zlína na cílovou rampu v neděli po 15. hodině. Barum rallye je předposlední soutěží mezinárodního mistrovství České republiky v rally.(Pavel Vydra)