Světový pohár ve skoku na lyžích do České republiky v letošní sezoně opět nezavítá, a tak se pro fanoušky tradičního zimního sportu stane na území České republiky vrcholem domácí mistrovství.

Skokani na lyžích se do harrachovského areálu sjedou 24. ledna, závodit se přitom bude tradičně ve čtyřech kategoriích. Kromě nejprestižnější mužské se na můstku představí také ženy, junioři a dorostenci. Závod bude probíhat na můstku K90.

Na harrachovském můstku by se v rámci republikového mistrovství mohl teoreticky objevit také dlouholetý reprezentant a někdejší juniorský mistr světa z Lomnice nad Popelkou Roman Koudelka.

Stejně jako u jeho kolegů je však otázkou, zda dokáže najít mezeru v náročném programu Světového poháru, který se bude právě v této době přesouvat z polského střediska Zakopane do německého Willigenu.

Vrcholem letošní sezony skokanů na lyžích na světové scéně bude mistrovství světa v klasickém lyžování. To na přelomu února a března bude hostit finské středisko Lahti. Zajímavostí jistě je, že do letošního seriálu bylo premiérově zařazeno také středisko v korejském Pchjongčchangu, kde se v roce 2018 budou konat Zimní olympijské hry.

Na návštěvníky nejvyšších českých hor ale čekají také další zajímavé akce v průběhu prvních tří měsíců nového roku. K tradičním lákadlům bude jistě patřit třeba Krkonošská 70, legendární závod družstev v běhu na lyžích po hřebenech Krkonoš. Proběhnout by měl v sobotu 4. března, přičemž startovat se bude ze Špindlerova Mlýna.

Ještě neobvyklejší disciplínu pak špindlerovské horské středisko uvidí přesně o měsíc dříve. Do skiareálu Svatý Petr totiž po roce znovu dorazí týmy, které se utkají v netradiční disciplíně sněžného póla na koních.

Harrachovské můstky
V Harrachově se nacházejí tři areály skokanských můstků: Malé dětské můstky jsou na Hřebínku-Kaml, střední můstky jsou za hotelem Skicentrum a velké můstky vedle Lanové dráhy Delta.

Čerťák je označení pro můstky určené pro skoky na lyžích, které se nacházejí v českém Harrachově. Celý areál se skládá z pěti můstků, světovou raritu představuje zdejší mamutí můstek určený pro lety na lyžích, který je jedním z pěti funkčních můstků tohoto typu na celém světě.

Mamutí můstek byl dokončen v roce 1979, v roce 1992 byl zrenovován. Jeho konstrukční bod činí 185 m, hill size 205 m. Nájezd je dlouhý 124,3 m, průměrná nájezdová rychlost se pohybuje okolo 103 km/h. Rekord můstku 215,5 m drží švýcarský skokan Simon Ammann, který ho skočil 9. ledna 2011. Pravidelně se zde pořádá mistrovství světa v letech na lyžích. Poslední závod světového poháru se zde konal 8.-9. ledna 2011. Střední můstek se používá především pro skokanskou část závodů severské kombinace. Konstrukční bod můstku činí 90 m, hill size 100 m. Rekord můstku 102,5 m drží český skokan Roman Koudelka. V roce 2014 se zde konalo mistrovství světa v letech na lyžích.