Co rozhodlo
Když to vyšlo z Benátek, tak proč nezkusit něco podobného, ale i obtížnějšího, z Vídně. Proto se tentokrát úspěšně tento biker pokusil o další smělý extrémní bike&hike projekt – „Knock the Glock" spočívající ve zdolání vlastními silami v co nejkratším čase vzdálenost mezi Vídní a Großglocknerem vysokým 3798 m. K myšlence ho inspiroval původ názvu hory odvozený od jejího tvaru, který připomíná velký zvon. Ve vídeňské katedrále Stephansdom se nachází Pummerin – druhý největší zvon v Evropě, který patří k jedněm ze symbolů Rakouska, stejně tak jako vrcholový kříž na Großglockneru. Nápad propojit tyto dva symboly na sebe nenechal dlouho čekat.

Začátkem srpna využil velmi příznivé předpovědi, a tak společněs bratrem Martinem a kamarádem Petrem Novákem vyrazili do rakouské metropole, aby 1. srpna ve 14.30 odstartovali pouť vedoucí celkem přes šest z devíti spolkových zemí (Vídeň, Dolní Rakousko, Štýrsko, Salcbursko, Korutany a Tyrolsko). Bratr Dana, Martin, řídil doprovodný automobil a Petr Novák pořizoval záběry pro dokumentární film.

Porci kilometrů a výškových metrů mezi hlavním městem a nejvyšším vrcholem Rakouska se Danovi podařilo překonat za neuvěřitelných 22 hodin a 15 minut. Z Vídně dojel na silničním kole novopacký biker nad vysokohorskou obec Kals. Tento úsek čítající 452 kilometrů a 5400 výškových metrů zdolal průměrnou rychlostí 27,9 km/h za 16 hodin a 13 minut. Následně přesedlal na horské kolo, na kterém vyjel po strmé a technicky náročné pěšině k chatě Stüdlhütte ve výšce 2801 m, odkud se společně s kameramanem Petrem Novákem a přítelem, horským vůdcem Franzem Holzerem, vydal vstříc lezeckému výstupu přes hřeben Stüdlgrat k vrcholu Großglockneru vysokému 3789 m. Následně sestoupil po normální cestě zpět k chatě Stüdlhütte, kde chatař Georg Oberlohr připravil malou oslavu. Pak už Dana čekal jen dlouhý sjezd do obce Kals, kde po 27 hodinách celou „šílenou pouť" ukončil.

„Jsem šťastný, že se mi něco takového podařilo vymyslet a hlavně pak uskutečnit. Bez pochyby to je největší sportovní výkon a největší šílenost, jakou jsem kdy v životě uskutečnil. V prvé řadě, ale musím zdůraznit, že se jednalo o týmovou a nikoliv individuální akci. Brácha jel valnou většinu trasy s autem za mnou, aby mi na frekventovaných tazích kryl záda a v noci mi svítil na cestu. Petr Novák se staral kromě záběrů do filmu i o řadu dalších věcí. Pomáhal s navigací, občerstvením atd. Bez kluků by to nešlo, a tak projekt „Knock the Glock" není můj, ale „náš" úspěch.

Hovoří čísla:

Z EXTRÉMNÍHO BIKE&HIKE
Vídeň – Glockner za 22 hodin a 15 minut. Celkem 473 km a 7300 výškových metrů na silničním kole, MTB a horolezeckým výstupem.

Odvedli jsme všichni tři stoprocentní výkon, jen tak se mohlo něco takového povést. Kromě asi tří zabloudění během přesunu z Vídně nám hrálo vše do karet, včetně počasí. Další člověk, který má velkou zásluhu na našem úspěchu je i Franz Holzer, protože na Südlgtat bych se bez něj po osmnácti hodinách jízdy na kole v kopcích neodvážil. Franz se pro tento projekt nadchl už loni, kdy jsem mu o mém plánu vyprávěl. Plánoval jsem ho již dva roky a v duchu si stále představoval, co bude taková výzva obnášet. Myslel jsem tedy, že to bude menší dřina… Na druhou stranu jsem příliš nevěřil v to, že se to dá stihnout do 24 hodin. Překvapil jsem sám sebe. Pocit na vrcholu byl hodně emotivní, těžko popsatelný. Když jsem volal domů manželce, měl jsem slzy na krajíčku. Jsem šťastný za nás tři, že to takto vyšlo a život jsme si okořenili dalšími nezapomenutelnými zážitky," sdělil po tomto heroickému výkonu Dan Polman. ⋌Míla Pour