Je třeba připomenout, že Jičínští startovali v nejvyšší soutěži Československa a později i České republiky od roku 1971 do roku 1994, kdy sestoupili do první ligy a setrvali v ní do současnosti. Po zvážení možností týmu, a zejména úprav soutěže v roce 2014, rozhodlo vedení jičínského klubu postup odmítnout.

Jasné důvody
Celek, který vybojoval zlaté medaile, má věkový průměr 20,3 roků, nemá dostatek zku-šeností, a vzhledem k tomu, že většina závodníků studuje mimo Jičín, ani dostatek možností k odpovídající přípravě. Dalším, a to hlavním důvodem, je skutečnost, že v příštím roce se v extralize snižuje počet družstev z deseti na osm, a budou tedy v nové sezóně sestupovat dva celky, takže podmínky pro setrvání budou velice těžké. Důležitým momentem je i to, že téměř každý celek má ve svém středu nejméně dvě zahraniční posily, což je náročné nejen ekonomicky, ale i nepříjemné z toho hlediska, že někteří domácí závodníci, přestože podávají dobré výkony, by se dostali do role náhradníků, což by pro jejich další sportovní vývoj nebylo nijak prospěšné.

V celku Jičína se také objevili cizinci. Jsou to však zahraniční studenti, kteří začali s judem až v České republice. Patří k nim Jumataie z Kazachstánu a Erdensetseg z Mongolska.

Připomeňme si ještě, jména závodníků, kteří pro Jičín vybojovali vítězství v první lize: Jan Staněk, Jan Bušta, Petr Matějka, Daniyar Jumataie, Petr Jiráček, Tomáš Knotek, Jakub Krejčík, Jakub Zachoval, Miloš Steklý, Chinsoring Erdensetsegh a Rudolf Hörner.

V posledním finálovém turnaji nastoupil po více než roční zdravotní pauze i Tomáš Vaníček, který vyhrál všech pět zápasů a pomohl tak k prvenství. Trenéři, kteří tým SKP JUDO Jičín k prvenství dovedli, jsou Milan Letošník a Luděk Vaníček.

Vedení klubu tedy po dlouhém zvažování rozhodlo zůstat v I. lize a postup odmít- nout. Pokud se podaří zopakovat úspěch i v roce 2014, potom by už judisté postup akceptovali. ⋌(jl)