„Loni jsme akci uskutečnili poprvé pod názvem Čistecké cyklotoulání a měla docela úspěch. Letos jsme do toho šli s několika inovacemi a vyplatilo se to," říká Martin Urban, hlavní organizátor." Přihlašování bylo spuštěno už na jaře spolu s informacemi na webových stránkách. Zachovali jsme loňskou příjemnou trasu se stoupáním na Zvičinu a přejezdem přehrady Les Království. Hlavně se ale „Pedál" stal součástí tria cyklistických podniků „VČV dvoustovka" – cyklotoulek Víchovských, Čisteckých a Vítkovických, kde bikeři dohromady najedou více než dvěstě kilometrů."

Pod stanem na čisteckém hřišti tak bikeři absolvovali prezenci, obdrželi pokyny na cestu a drobné občerstvení. Na značené, více než šedesátikilometrové trase, pak čekalo několik občerstvovacích stanic v kioscích nebo hospůdkách. V lesích pod Zvičinou pořadatelé navíc připravili vlastní občerstvení. Díky sponzorům zde na zmožené cyklisty čekala podkrkonošská uzenina nebo sladké pečivo studenecké pekárny. K dispozici byla i voda nebo náhradní díly na kola.

Testovací kola
„Velkou letošní inovací byla možnost zapůjčení testovacích kol, kterou využilo několik cyklistů. Ohlas na to byl neuvěřitelný a tuto službu zajišťující lomnický cykloservis hned po návratu z toulek na místě evidoval několik vážných zájemců o pořízení kvalitních značkových kol," komentuje netradiční nabídku Martin Urban.

Trasa toulek, které nejsou závodem, ale mají za cíl ukázat ze sedla kola lidem krásy naší krajiny, začínala v Čisté u Horek na hřišti, pokračovala po lesních a polních cestách a silničkách přes Borovnici, Stupnou, Pecku, Vřesník na Zvičinu (její zdolání bylo v cíli ohodnoceno sladkou vrcholovou prémií), dále do Bílé Třemešné, přehradu Les Království nahoru k Dubenci a zpátky pak do Debrného, Nové Zámky na Pošmistrův kopec, Slemeno, Dolní Kalnou, Bukovinu u Čisté a závěrečné dva kopce zpátky do Čisté. Vydalo se na ní 109 bikerů a bikerek.

„Měli jsme drobné odřeniny, ale nejčastější zdravotní újmou bylo bodnutí vosou. Nikdo výrazně nebloudil a všichni, dokonce i Lukáš Grof na předválečném kole „Swarz", se v pořádku vrátili do cíle,"uzavírá ohlédnutí za Čisteckým pedálem Martin Urban.

V závěrečném společném ceremoniálu byly všem účastníkům předány pozornosti od sponzorů a pamětní trička. Nejstarším účastníkem byl jednasedmdesátiletý Jan Honců, který z domovského Mrklova přijel na kole a po skončení akce se v sedle svého bicyklu zase vracel domů. Naopak nejmladším účastníkem byl desetiletý Zdeněk Pipek z Nové Paky. Zavoněl gulášek i pivečko a slovem provázel moderátor Jéňa Horáček. Party bikerů poseděly v družné zábavě do podvečera, kdy se rozjely k domovům v očekávání dalších společně strávených kilometrů.

Poděkování
Organizátoři děkují vlastníkům soukromých pozemků v regionu, kteří umožnili průjezd trasy. Velké poděkování patří také řadě sponzorů, kteří věnovali pozornosti pro účastníky, občerstvení nebo finance na značení trasy. Další velký dík je nutno vyjádřit i čisteckým ženám v organizačním štábu a občerstvení a vůbec všem, kdo s akcí jakkoli pomohli.    (fal)